Изложението е логически завършек на проведена преди това национална среща на тема "Младежки работник". Младите хора споделиха с министър Кралев, че в Националния спецификатор на професиите има специалност "Младежки работник", но не са посочени образователни изисквания, какъв трябва да бъде този млад човек. На срещата младежките организации, заедно с институции и експерти, са достигнали до общи изводи, на базата на които младежите имат амбицията да развият критерии и стандарти за работата на младежкия работник в България.
Младите хора споделиха с министър Красен Кралев положителни примери от своята дейност за комуникацията между община и младежки неправителствени организации във Варна, Перник и Стара Загора. Като добър пример те посочиха 7-годишното партньорство между община Варна и неправителствената организация "Младежко сдружение за мир и развитие на Балканите", която е с пловдивска регистрация. Според тях Община Варна осъществява диалог с младежките организации в града за проблемите на младите хора и съвместно с тях се търси решението им. Общината и младежките организации работят в синхрон, което е най-ценното и добър пример за работещ младежки консултативен съвет.
Министър Кралев каза пред младите хора, че примерът на Варна може да се приложи във всички общини в България, като се създаде съответния механизъм за това. Кралев обеща и в бъдеще организационна подкрепа на Варна за Европейска младежка столица през 2017 година.
Младите хора споделиха още, че целта на националното изложение и срещата във Варна е не само да се осъществи партньорство между младежките организации, а обществеността да види какво представлява неправителствения сектор, защото за голяма част от хората той е непознат.
Форумът се организира от "Младежко сдружение за мир и развитие на Балканите" и община Варна в партньорство с Международна програма на херцога на Единбург - България и Националния младежки форум.
В рамките на форума бяха цитирани данни от последните европейски и национални доклади, според които ангажираните с младежка работа в България са под 1%. Този процент остава нисък, въпреки че средният за Европа е 9%.