"Програмата предлага възможност за 100% безвъзмездно въвеждане на необходимите мерки за енергийна ефективност в жилищните сгради, които вече са на предела на своята годност", изтъкна депутатът. Анастасова припомни, че е предвидена и безплатна паспортизация на блоковете, които се възползват от програмата.
"Методическите указания относно процедурата вече са публикувани на сайта на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Общините ще поемат тежестта на процеса, така че гражданите ще бъдат максимално облекчени, но за да се случи промяната, трябва да бъдат активни", разясни Красимира Анастасова.
Районният ръководител на ГЕРБ в "Младост" Николай Апостолов на свой ред посочи, че опонентите на партията явно съзнават позитивите на програмата и тъкмо заради това правят всичко възможно да хвърлят сянка на съмнение върху нейната реализация. Усилия на опозицията "добрите намерения да затънат в законодателно блато" Апостолов видя и по повод проектозакона за предучилищното и училищното образование, който бе блокиран в 42-то Народно събрание.
"Сега има воля той да бъде приет, но опозицията ще се опита да превърне дебатите между първо и второ четене в истинско ходене по мъките, а работата е обемна и със сигурност ще отнеме около 6-7 месеца", прогнозира Анастасова.
Тя увери, че на базата на реформата в сферата на образованието ще се пристъпи към промени в учебните планове и учебното съдържание. В отговор на въпроси на граждани народният представител обясни, че се предвижда към всяко училище да заработи Обществен съвет с участието на представител на съответната община.
"Този орган е различен от училищното настоятелство, чиито функции се запазват. Една от целите на Обществените съвети е да упражняват контрол върху изразходването на средствата", уточни Красимира Анастасова. Тя допълни, че предлаганото атестиране, което ще се извършва на всеки 4 години, ще обхване не само учителите, а и директорите.
"В състава на атестационната комисия задължително се включват представители на Обществения съвет, на педагогическия съвет, на финансиращия орган и на синдикалните и работодателски организации." Така варненският депутат отговори на въпросите на граждани относно евентуалното въвеждане на мандатност за училищните директори.
"Има редица обществени организации, които не са съгласни с това, но подобно предложение постъпи от Националното сдружение на общините", разясни Анастастова.
Варненци поискаха повече държавна подкрепа за учебни заведения като училището за деца със зрителни увреждания, както и оздравителното училище във Варна. Граждани настояха да се разработи и ефективен механизъм за регулиране на план-приема на училищата и изразиха мнение, че това ще подпомогне и въвеждането на целодневно обучение. Николай Апостолов припомни, че на фона на недостатъците на консервативната образователна система на дневен ред остава и проблемът с недостига на млади учители.