"Днес Варна гостува на Брюксел, за да покаже своите младежки политики, своите виждания за социалните иновации в контекста на европейската политика за младежта. Върху тази платформа е базирана и кандидатурата на града за Европейска младежка столица. Както всеки един европейски град, Варна е изправена пред много предизвикателства в тази област - проблемът с младежката безработица, развиването на предприемачеството, насърчаването на доброволчеството в младежката сфера. Нашият град е един чудесен пример на работа в тези сфери и за изключително доброто взаимодействие между неправителствените организации и местната власт", сподели Иван Портних в началото на форума.
Той допълни, че Варна се гордее със своите 5 университета, 3 колежа и своите около 40 000 студента, които са част от младежката атмосфера на града.
"Убеден съм, че практиките, които вече сме реализирали при работата с младите хора, трябва да бъдат надграждани. Демографският профил ни задължава за това, поради което ние ще направим всичко възможно да го постигнем", каза той. Кметът се пошегува, че със своята 37-годишна възраст, той е пример за това как Варна дава шанс на младите. "Вярвам на младите хора и на техния ентусиазъм", заключи той.
Социалните иновации, социалното предприемачество и младежкото включване бяха трите основни теми, които гостите-лектори и участниците във форума дискутираха. Евродепутатът Момчил Неков от групата на "Прогресивен алианс" на социалистите и демократите и д-р Харуун Саад от международната мрежа ЛУДЕН представиха вижданията си относно социалните иновации и възможностите, които те предоставят за решаването на проблемите на обществото.
"Варна е истински европейски новатор що се отнася до темата за социалното предприемачество като метод за включване на младите хора в активния живот. Фокус върху този проблем постави едва сега Италия, която председателства ЕС. Тази тема е залегнала и в приоритетите на Литва и Люксембург, които ще поемат ЕС след това", каза депутатът Мария Габриел (ЕНП) в началото на втория дискусионен панел на тема Социално предприемачество.
"Социалните предприятия на общоевропейско ниво представляват над 15% от общия брой, което доказва високата стойност, която те предоставят на икономиката. Варна е сред градовете, в които този род предприемачество се разгръща все повече и повече и среща подкрепата на местната власт. Няма как да не поздравим инициативата за откриването на първия социален магазин във Варна за изделия, произведени от лица с увреждания, дейността на "Бизнес агенция Варна" и "Център за устойчиво социално развитие". Нека не забравяме, че от Варна тръгва и идеята за сдружаване на социалните предприятия в асоциация", допълни по темата тя.
Във втория панел за социалното предприемачество Джон Халоран - изпълнителен директор на Европейската социална мрежа, заяви, че Европа трябва да направи всичко възможно да впрегне силата и дързостта на младите хора, за да се справи с проблемите на днешния ден.
"Скъпи европейски кметове, правете повече от това, което прави Варна, защото то е полезно за младите хора на Европа", каза Ева Паунова - евродепутат от ЕНП, един от лекторите в последния панел от дискусията, посветен на Младежкото включване. Заедно с нея говориха и евродепутатът Илхан Кючюк от АЛДЕ, и Хана Угрон от Клуж Напока - младежка столица за 2015 година.