© Varna24.bg | | Единствено кризата и замрялото в момента строителство спасяват община Варна да не се изправи пред сериозен проблем с това къде да се депонират строителните отпадъци. Това каза пред "Позвънете Новини" зам.-кметът по инфраструктурата Венелин Жечев. Капацитетът на сметището в Балъм дере, "Владиславово", е напълно изчерпан още през миналата година. Сега всичкият строителен отпадък се извозва в депото в местността Зеленика, добави той. "Очаква се дерето там да бъде запълнено до лятото. Всичко обаче зависи от това как ще тръгне строителството след замрелия зимен сезон", уточни главният експерт "Устройствени планове" в общината инж. Диана Кирчева. Сега активно се работи по проекта на местната администрация за изграждане на инсталация за сепарация и преработка на строителните отпадъци, добави тя. Преди дни са приключили процедурите по вписване на избрания терен в кадастъра и актуването му като общински. Той е в размер на около 44 дка и се намира в местността Клисе баир, край Тополи. Предстои да се стартира процедура за разработване на подробен устройствен план и да се подадат документи към Регионалната инспекция за опазване на околната среда - Варна. От там трябва да преценят дали за терена е необходимо да се направи екологична оценка, или да се изготви доклад за оценка на въздействието върху околната среда. Тя посочи, че общината се надява с тези процедури да са проключили до лятото. След изграждането на инсталацията Варна ще стане първият град в България, който разполага с такава за преработка на строителни отпадъци. В нея ще се отделят годните за втора употреба материали, а тези, които не могат да се използват, ще бъдат смилани и натрошавани. Все още не е решен въпросът за това как ще бъдат оползотворявани тези вторични продукти. Кирчева не изключи възможността да се създаде общинско предприятие, което да търгува с тях.
Вероятно средства за реализацията на проекта ще се търсят по оперативна програма "Околна среда", посочи тя. Общината обаче тепърва ще търси контакти с фирми, предлагащи такъв тип инсталации, както и ще разработва проект.
Администрацията е подготвила и алтернативен, по-малък терен, който се намира в Каменар. Той също е общински и ще бъде използван в случай, че екоинспекцията не одобри този край Тополи.
Източник: в. "Позвънете" |