Според изнесените данни в Европа 50 процента от починалите са с проблеми от сърдечен характер - инфаркти, инсулти, в България този процент е 65 на сто. Трябват профилактика и програми, които да се изпълняват, каза проф. Начев.
По средноевропейските норми трябва да се правят между 5500 и 6500 операции годишно. В момента у нас тези интервенции са по 4300, а преди три години са били почти двойно по-малко. Необходимостта от сърдечни трансплантации е по 10-20 годишно. У нас сега се правят по 3-4 трансплантации, а в чакащата листа на пациентите за ново сърце имаме 45 души. Силно очакваме промени и нова политика на Министерството на здравеопазването. Първо те трябва да засягат начините на финансиране на болничната помощ, каза проф. Начев. Според него системата в момента е такава, че предполага изразходване на средства.
Т.е. морковът е сложен пред заека и не може да очакваме, че заекът няма да го изяде. Предварително се знаят парите, които се дават, а всеки опитва да вземе максимума. В резултат на това често се отчитат дейности, които не са извършени, каза проф. Начев.
Източник: в. "Стандарт"