"Инж. Цанев е работил по един от знаковите за града проекти в периода от 1972 до 1976 г. Освен че е ръководил строителството, той е отговарял и за поддръжката на Аспарухов мост в експлоатация", разказа председателят на комисията Даниела Димова.
В биографията на инж. Цанев е записано също, че е роден в Шумен, но от 1942 г. до смъртта си през 2005 г. е работил във Варна.
Признание получи и Катя Папазова, дългогодишния ръководител на театър "Златното ключе" към Общинския детски комплекс. Друга улица в кв. "Чайка" ще бъде кръстена на нейно име, съобщава Дарик.
В продължение на 35 години Катя Папазова ръководеше всеотдайно дейността на театъра. Тя е многократен носител на награда Варна и на много международни отличия.
Общинските съветници уважиха и предложенията други две улици в "Чайка" да носят имената на писателя Атанас Липчев и поета Емил Иванов.
"За Атанас Липчев много хора казват, че ако не беше роден в България, щеше да бъде Джеймс Клавел на новото време", изтъкна общинският съветник Марица Гърдева. До края на живота си е председател на Сдружението на писателите във Варна. Носител на награда "Варна" за 2010 г. - годината, в която внезапно умира навръх рождения си ден от сърдечен удар.
По думите й поетът Емил Иванов също е знаково име за пишещите във Варна. Той е дългогодишен редактор на вестник "Кил" и носител на много национални награди.
Членовете на комисията по култура решиха също да възложат на ресорната дирекция в общината да разработи правила за учредяване на програма "Култура". Тя има срок от 1 месец да изпълни задачата.
"Община Варна е длъжна да има такава програма. Имаме друга форма на подкрепа на културата - "Варна - територия на творчество", но е редно да има фонд или програма "Култура", коментира Даниела Димова.
Дирекцията по култура ще трябва да разработи и стратегия за развитие на културата през следващите 10 г. Срокът, който общинските съветници й поставиха за изработването на документа, е три месеца.
Общинският съветник Марица Гърдева поиска стратегията да е 7-годишен период в съответствие със следващия програмен период, който продължава до 2020 г.
Димова отговори, че се търси устойчивост в развитието на културата. Тя се позова и културните стратегии на София и на Бургас, които са за периода 2014-2024 г.