Курортните полицаи да минат през триседмични курсове по руски, английски немски език в Академията на МВР. За това настояват от областната дирекция на полицията във Варна, защото пред служителите на реда край морето остава голям проблем с незнанието на чужди езици и с липсата на пари за преводачи. Това стана ясно по време на заседание на Обществения съвет по туризъм, който отчете лято 2013 по Северното Черноморие.
Оказа се, че потърпевшите чужденци, жертви на криминални престъпления у нас трябва сами да си плащат за подготвен преводач. По всяко досъдебно производство има работа поне 90 минути, а на преводача най-ниската тарифа за час е 50 лева. В бюджета на полицейското управление няма законови основания да се заделят пари за подобна услуга и затова чужденците, които се жалват, сами си я плащат. Ченгетата са страна по делото и не трябва да превеждат, но поне трябва да владеят езика, за да разчетат молбата на потърпевшия, а и преписката.
Полицаите във Варна и близките курорти нямат проблем с румънските туристи, защото по морето у нас от няколко години има командировани техни колеги от северната ни съседка. Те участват в автопатрули, в акции по залавяне на нарушители и престъпници, техни сънародници и при разпити на такива, които се жалват от посегателства.
Румънският език е най-търсен от работодателите по морето, стана ясно от Борсата по труда. Руският и немският не са просто предимство, а задължително условие за всички търсещи работа по Северното Черноморие. Полският език също стана все по популярен - с 13 % е увеличението на туристите от Варшава, почивали във Варна през изминалото лято.
В общинската хазна са постъпили до момента 3 647 883 лева от туристически данък. Събираемостта ще се вдигне от последния месец октомври, когато е имало истинско нашествие на близо 800 кувейтци в най-тузарските хотели с казино в Златните.
Източник: в. Стандарт