© Народно дело | | Лекари на достолепна възраст от вътрешността на страната идват през лятото по време на платения си отпуск да дават дежурства във варненската Бърза помощ, тъй като никога не са виждали море.
"За съжаление има и такива случаи. Хората цял живот са работили, а не са имали възможност да си позволят почивка край Варна", коментира шефът на Бърза помощ в морския град д-р Мая Рашева. Тя посочи, че вече от няколко години има възможност лекарите от вътрешността на страната да идват във Варна и да се включват в графиците на спешните екипи през лятото.
"Примамваме ги с морето", коментира тя. Офертата е добра, тъй като им се осигурява хотелска стая, дежурствата им се плащат, осигуряват им се и достатъчно почивни дни за плажуване, и то през време на годишния платен отпуск на лекарите.
Тази възможност за лятото е един от начините Бърза помощ във Варна да си подсигури числеността на екипите в момент, когато има най-много работа.
"През 2014 г. сме имали 23 незаети лекарски места и 5 за специалисти по здравни грижи", сочи отчетът за миналата година. Най-големият проблем на екипите във Варна обаче не е, че една докторска бройка стои дълго време вакантна, а че младите лекари, които се назначават направо от университета, бягат само след няколко месеца.
"Ние ги обучаваме и те тъкмо се почувстват стабилни, намират по-добро работно място", коментира д-р Рашева.
Не само работата в чужбина е повод за текучеството на специалисти. "Често младите лекари са от други градове и им е непосилно с докторската заплата да плащат квартира и да си покриват разходите", коментира началникът на Бърза помощ. За няколко месеца и след школовката на Бърза помощ младите доктори лесно си намират по-добра работа с по-висока заплата и с по-малък риск от агресия по родните си места.
Едва 35% от случаите са наистина спешни
Едва около 35% от всички пациенти, обслужени от Бърза помощ във Варна и областта, наистина са били в спешно състояние. Това сочи анализът на работата на екипите за 2014 г. Общо през годината са посетени 45 781, а още 13 669 пациенти са прегледани във филиалите във Варненска област.
Само 35% от всички обслужени пациенти са били откарани в болница за спешно настаняване. Една част от тях не са били критични, тъй като след оказана им медицинска помощ в спешен център са били освободени за домашно лечение. "Това означава, че над половината от пациентите, които сме обслужили през годината, е трябвало да потърсят джипито си или неотложен кабинет. Често пациентите представят ситуацията си по телефона като спешна, за да са сигурни, че лекарят ще ги посети незабавно в дома им. Други използват линейките, за да си спестят ходенето при джипито или пък да си осигурят по-лесно настаняване в болница, без да извървят обичайния пациентски път", коментира шефът на Бърза помощ във Варна д-р Мая Рашева.
Средно по около двама припаднали по варненските улици пияни или дрогирани прибират екипите на Бърза помощ. Най-често тези хора нямат нужда от лекарска помощ, а още по-малко от настаняване в здравно заведение. "През 2014 г. сме прибрали от улицата 574 пияни и още 89 злоупотребили с различни наркотици. При всички тези случаи не е имало нужда да ходим, но тъй като са били в несвяст на публично място, ние е трябвало да ги посетим", коментира началникът на Бърза помощ във Варна д-р Мая Рашева.
Източник: в. "Народно дело" |