© | | Медиците и персоналът на Специализираната болница по пневмофтизиатрични заболявания във Варна преминаха към ефективни стачни действия. Всеки ден от 9,30 до 10,30 ч. те прекратяват работа и не обслужват за час пациентите.
"Причината е, че не сме получили възнагражденията си за ноември, декември и януари, а обещанието на община Варна беше това да се случи до края на февруари т.г.", съобщи Веска Георгиева, главна сестра на Тубдиспансера и председател на синдикалната секция на КНСБ в лечебното заведение.
"Не сме получили и средства от Министерството на здравеопазването по делегиран бюджет, както и отговор на въпроса за бъдещото развитие на лечебното заведение, което за нас е много важно. Търпението ни се изчерпа и затова преминахме към крайни мерки", каза още Георгиева.
Във връзка с това синдикалните организации на КНСБ и КТ "Подкрепа" в Тубдиспансера са изпратили уведомително писмо до председателя на Общинския съвет, до кмета на община Варна, до МЗ, до парламентарната комисия по здравеопазване и до областния управител на Варна. С него те предупреждават, че от 6 март преминават към ефективни стачни действия."От 60 души персонал останахме 40, 20 души напуснаха заради невъзможност да оцеляват. Много от колегите нямат вече пари да идват на работа, а не бива да се забравя, че работим постоянно в инфекциозно огнище", каза още Георгиева.
"Крайно време е да се реши ще се закрива ли Тубдиспансерът, или не. Сегашното положение е престъпление. Едва удържаме туберкулозноболните да не излязат на протест пред Общината. Време е местната власт и МЗ да решат съдбата ни. А туберкулозата въобще не намалява. Само през февруари т.г. новооткритите случаи са 16", посочи Георгиева.
Тя призна, че заради липсата на средства в стационара на спирка "Амонал" няма парно и се ползва ток за отопление, от което постоянно гърмят контактите. Тубдиспансерът дължи вече 81 447 лв. на "Залива47-СП", която доставя готова диетична храна за туберкулозно болните. Ако фирмата спре да го прави, за което има основание, стационарът ще хлопне врати, бе категорична синдикалната лидерка. Протестът ще продължи до края на март, добави тя.
Тубдиспансерът затъва финансово от години и е задлъжнял постоянно към доставчиците на лекарства и консумативи. Основната причина е грешната държавна методика за издръжка, която отчита само броя на преминалите болни. За лечението на всеки от тях, което продължава от 2 до 4 месеца, се отпускат едва 30 лв., близо 3 пъти по-малко от реалната му стойност. Това принуждава община Варна да дофинансира постоянно лечебницата. Според анализа всеки месец тя се нуждае от 30 000 лв. или от 360 000 лв. на година.
Източник: в. "Черно море" |