Лекари отказват да извадят кърлеж от гърба на 2-годишно момиченце
В Спешния център на МБАЛ "Света Анна" отказаха да извадят кърлеж от гърба на 2-годишната ми дъщеря. Това разказа възмутено варненецът Захари Асенов, който живее в кв. "Възраждане", блок 70. В събота привечер той бил на гости на свои приятели и когато решил да преоблече детето си, видял паразита, впит в гърба на момиченцето. Качил се веднага на колата и го завел в Спешния център на МБАЛ "Света Анна". В чакалнята жената, която преценявала кой от каква помощ се нуждае, обяснила, че имало заповед, забраняваща ваденето на кърлежи. Обяснила също на таткото, че трябва да се обърне към личния доктор на детето или към неговия заместник, или в краен случай към бабите в градинките, които умеели да решават подобни проблеми.
Разочарован и притеснен от късния час, той потърсил позната медицинска сестра, която извадила кърлежа. Не можем да задължим спешните портали, в частност Спешния център на МБАЛ "Света Анна", да се занимават с несвойствена дейност, съобщи по този повод д-р Светла Станева, директор на Регионалната здравна инспекция във Варна. Там са претрупани с работа, освен това обслужват главно пациенти с опасност за живота след тежки инциденти. Кърлежи могат да се вадят навсякъде, от общопрактикуващите лекари, от всеки медицински работник, в дежурните кабинети на всяко лечебно заведение. В малките общини хората могат да се обръщат и към филиалите на "Бърза помощ", но след като задължително изчакат обслужването на тежките случаи, каза още д-р Станева.
Тя добави, че в РЗИ - Варна, може да се направи изследване на извадения кърлеж. От пробите не излиза обаче информация дали паразитът е бил заразен. Изследването струва 7 лв. Тази сума е за определяне на вида, пола и възрастовата форма на паразита. След анализа пострадалият получава напътствия кога и какви симптоми може да се развият в рамките на 35 дни, ако е бил заразен.
Пациентите трябва да са добре информирани и да познават реда за обслужване. В случая вашият читател не е трябвало да търси помощта на Спешния център, който е натоварен със съвсем други функции, коментира д-р Светлин Митев, председател на Районната колегия на Българския лекарски съюз и на варненското сдружение на общопрактикуващите лекари. Вярно е, че GP не работят в почивните дни, но всеки от тях посочва кой и кога го замества в извънработно време, добави той. Ако пациентът се обърне за вадене на кърлеж към личния си доктор, заплаща потребителската такса от 2,40 лв. За децата манипулацията е безплатна, обобщи шефът на БЛС - Варна.
В ДКЦ 1 "Св. Клементина" има неотложен медицински кабинет, който е в договорни отношения с повечето от общопрактикуващите лекари на нашата територия. В извънработно време и през почивните дни техните пациенти се обслужват, например за вадене на кърлеж, само срещу потребителска такса. В другите случаи цената е 13 лв. - 10 лв. за вадене на паразита и 3 лв. за поставяне на ваксина срещу тетанус, каза управителят на общинското лечебно заведение д-р Иван Иванов.
Източник: в. Черно море