© Varna24.bg | | Четирима медици от варненския тубдиспансер са спасили на косъм имуществото си от съдия-изпълнители. Пратили им ги банки, с които докторите имали договори за заем. До крайната мярка се стигнало, тъй като персоналът на диспансера не бе вземал заплати от февруари и лекарите нямали пари да погасяват вноските си. Това разясни вчера пред здравната комисия към ОбС управителят на диспансера д-р Петър Генов."Старите възнаграждения вече са разплатени с транш от общината. За 2 месеца договорихме и прегледи с мобилния флуорограф - ще правим профилактика в затвора и няколко големи фирми, като печалбата ще е 4000 лв. От прегледи пък чакаме по 5000 лв. месечно, но имаме дългове към доставчици от 70 000 лв. и за да работим, месечно са ни нужни по 60 000 лв. , отчете д-р Генов.
Държавната издръжка за т. г. е само 126 000 лв. - за лечението на 125 болни в стационара, но за прегледи не се брои и лев. Съветниците гласуваха местната хазна да даде 390 000 лв. на лечебницата до края на т. г. Предложението ще влезе в дневния ред на сесията на ОбС в понеделник заедно с идеята за разкриване на медицински център в диспансера. "Чрез него годишно ще могат да се печелят 150 000 лв. от преминаващите за диагностика над 15 000 души", изчисли зам.-кметът доц. Христо Бозов.
Открит обаче остава въпросът за разширението на болничната база на диспансера. Проектът е част от оздравителната програма и предвижда към сегашните 40 легла за лечение на болни от туберкулоза да се прибавят още толкова - за пациенти с други белодробни проблеми. Така лечебницата ще може да подпише договор със здравната каса по 7 клинични пътеки и да си оправи баланса.
"В стационара в Звездица обаче няма достатъчно място, а и болните няма да търсят нас, ако ги настаняваме в сграда със заразени от туберкулоза. Най-добре е диагностичният блок и бъдещият стационар да влязат в базата на ДКЦ-тата във Владиславово или Аспарухово. Така няма да се налага да харчим пари и за нова лаборатория и закупуване на рентген. Тази апаратура ни липсва, без нея няма да ни акредитират и няма да можем да подпишем договор с касата", обясни д-р Генов.
След дълъг дебат комисията реши да огледа варианти за настаняване на диспансера след 2 седмици, на извънредно заседание. "За нас ваканция не бива да има", отсече доц. Константин Трошев от ГЕРБ.
Източник: в. "Морски Труд" |