© Varna24.bg | | От 2 седмици във Варна и областта има сериозен дефицит на медицински направления за специалист. Това научи "Черно море" от председателя на районната колегия на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Светлин Митев. Той вече е алармирал с писмо Районната здравноосигурителна каса.Трусове с направленията има в края на всяко тримесечие и те трудно се преодоляват, каза още д-р Митев. На практика дефицитът принуждава общопрактикуващите лекари да ограничат профилактичните изследвания. Според шефа на БЛС - Варна, причините са комплексни и налагат спешна корекция в начина на отпускането и изразходването на направленията. Има случаи, когато болен отива при специалист, без да има нужда от това. И обратното! Човек, който се нуждае от специализирана помощ, плаща за това от джоба си, въпреки че е здравноосигурен.
В крайна сметка недостигът се отразява пряко на приходите на доболничната, специализираната и болничната помощ. Системата трябва да бъде реформирана така, че да задоволява най-вече потребностите на пациентите, каза още д-р Митев. Според него Варненска област е най-ощетена откъм направления, има и диспропорции при разпределението им по области в страната.
От НЗОК съобщиха, че направленията за специалист за второто тримесечие на годината, са 1 612 894, което е с 37 392 повече спрямо първото тримесечие на 2013 г. През тази седмица са отпуснати и допълнителни 465 888 лв. за медико-диагностични изследвания.
Разпределението е направено на база определените в Закона за бюджета на НЗОК за 2013 г. средства за тази цел в размер на 178 млн. лв., като е съобразено и включването на нови дейности - специализиран преглед по пакет "Физикална и рехабилитационна медицина" и високоспециализирана дейност "Ехография на млечна жлеза", антитела срещу тереоидната пероксидаза - Аnti - TPO и ехография на отделителна система при деца до 1 година. Също така е отчетено и повишаването на цените на дейностите по пакети "Образна диагностика" и "Обща и клинична патология".
На първо място са обезпечени програмите за майчино и детско здравеопазване, при които са гарантирани задължителните прегледи, консултации и изследвания. Предвидени са и направления по програмите за профилактика, диспансерно наблюдение на хронично болни и пациенти, попадащи в рискови групи. По този начин НЗОК гарантира наблюдението и лечението на групите от населението, които се нуждаят от специални грижи, съобщиха още от пресцентъра на институцията.
Личните лекари и специалистите могат да използват 10% допълнително над определените им за тримесечие регулативни стандарти, като те не трябва да се компенсират. Остава и възможността за надвишаване на регулативните стандарти с още 15%, които трябва да се компенсират в следващото тримесечие, а неусвоените направления от предходното тримесечие могат да бъдат усвоени през текущото. Предвидена е и възможност при неусвоени направления за диспансерно наблюдение те да бъдат прехвърлени за остри случаи.
Определен е и резерв в НЗОК и РЗОК, от който да бъдат отпускани допълнителни средства на личните лекари и на специалистите, ако те са заявили такава необходимост.
Източник: в. "Черно море" |