Възрастовият им диапазон също е доста широк - от току-що навършили пълнолетие младежи, до пенсионери на преклонна възраст. Средно на седмица отпуска от 50 до 80 заема. Сумите са различни - от 50 - 100 до 1000 лева.
"Повечето длъжници успяват да си върнат заемите, но има и такива, които си намират по-важни приоритети. Те не осъзнават какви ще са последиците от това, независимо че ги предупреждавам многократно", обяснява мъжът. Бърза обаче да уточни, че не става въпрос за физическа саморазправа, а съвсем легално предаване на договора на съдия-изпълнител. "После ми се обаждат по телефона да ми се молят да им взема парите, но вече е късно и няма какво да се направи, когато влезе в съда", добавя той. Повечето некоректни платци са от малцинствата. Надяват се на това, че на един адрес живеят по много хора, нямат никакво имущество и какво да им се вземе. Оказва се обаче, че и за тях си има начини, разказва лихварят, без да уточни какви са те.
Най-странният случай, на който е попадал, е на дядо, дошъл да моли за кредит, за да може да купи мотор на внучето. Възрастният мъж обаче обяснил, че детето е на 16 години. И въпреки че няма шофьорска правоспособност, моторът му е нужен, за да може да ходи на училище, защото школото било доста далеч от селото, в което живее.
Лятото е сезонът, в който бизнесът е в застой. Тогава варненци успяват някак си да свържат двата края. Зимата обаче идват трудните времена за семейния бюджет и съответно се отпускат и повече кредити.
Повечето, които прибягват до услугите ми, просто не могат да си направят сметката, обобщава лихварят.
Източник: в. Народно дело