© Varna24.bg | | "Допусна се съществуването на "бели петна" - населени места, лишени от достъп до европейско финансиране за благоустройствени и ВиК дейности". Това каза депутатът от ГЕРБ Лиляна Павлова днес във Варна по време на Деня на диалога между местната и централната власт.Тя подчерта, че провеждането един път годишно на такъв форум е крайно недостатъчно. По думите й към тези срещи трябва да бъде привлечена изпълнителната власт, както и гражданското общество. Тя допълни, че ГЕРБ ще подкрепи промени в Закона за местното самоуправление.
"Ще подкрепим и увеличаването на поддържащата субсидия за общините", каза още народният представител. Павлова изтъкна, че бавните процедури по отчуждаване на имоти представляват съществен проблем.
От думите на депутата стана ясно, че ако процедурите не бъдат променени, няма да бъдат усвоени европейски средства в голям размер.
"Магистрала "Хемус" ще стане за 1 век, тъй като говорим за отчуждаване на 350 км. В новото министерство на регионалното развитие има 15 проекта на общини, но няма кой да ги одобри. Законът за водите бе отхвърлен, но ако не направим реформата, означава да не усвоим нито едно евро по програмата за околна среда," подчерта Павлова.
Тя коментира още, че концесионирането на малки язовири е прекалено бавна процедура. Павлова изрази съгласие с предложението за увеличение на средствата във Фонд ФЛАГ.
Изплатените средства от фондовете към държавите членки за първото шестмесечие на 2013 г. Е 55%, а за България процентът е малко над 40. Все по-реален става рискът от загуба на европейски средства, като основните причини за това са късния старт на програмите и забавеното изпълнение на редица инфраструктурни проекти. Общините са бенефициент на около 60% от средствата по евро-програмите. Те са подготвили над 6 200 проекта за европейско финансиране, като около 5 000 са одобрени.
Източник: Днес + |