© Varna24.bg | | 143 повиквания на адрес за хора, които показват явните симптоми на инсулт, са имали само през месец май екипите на Центъра за спешна и неотложна помощ. "Средно за едно дежурство има по 2-3 такива случая. Но ден с ден не си приличат, понякога има 1, понякога по по 5-6", каза зам.-началникът на Центъра за спешна и неотложна медицинска помощ д-р Антоанета Касабова. Според нея повикванията за инсулти са около 3-4 пъти повече от тези за инфаркт. Неотдавна при тях е постъпила лекарка с инсулт, която обаче разпознала бързо симптомите на коварната болест. Тя разказала, че се чувствала като "заключена" в себе си - не може нито да каже нещо, нито да мръдне. "Хората трябва да знаят, има ли затруднение с говора - провлачване и заваляне на думите. Има ли проблем с крайниците - леко тътрене на крака и невъзможност да се контролира ръката - веднага, за минути, до час, трябва да се насочи в болница", каза д-р Касабова.
Адекватното лечение в такива случаи може да се направи до 3-ия час от настъпването на инцидента - след това вече е твърде късно. Често пъти ни казват: "Татко нещо влачи крака от вчера. Не от вчера, от минутата, в която забележите, че нещо не е както трябва ни търсете!", казва д-р Касабова.
Около 200 души на месец се приемат в Клиниката по неврология на МБАЛ "Св. Марина". При 2/3 от тях, след обстойни изследвания се оказва, че са с мозъчен инсулт, казва шефът на интензивното неврологично отделение д-р Филип Киров. Най-младият пациент, приет за лечение, е едва на 33 години но не това е важното, категоричен е неврологът. Хората си мислят, че стресът е в дъното на инсулта, а не холестеролът, съдовата болест, аритмията, хипертонията, диабетът.
Българите не могат да разпознаят симптомите на заболяването, защото нямаме програми за профилактика, нямаме и регистър, категоричен е неврологът. "На всеки 10 минути при мозъчен инфаркт умират 1,9 млн. клетки, а мозъкът остарява с няколко седмици. Ако това продължи няколко часа, процесът става необратим", казва д-р Киров.
Преди ден при него е постъпил 61-годишен пациент, който не е можел да говори, но 15 мин след началото на прилаганата терапия на съвременно лечение с фибринолиза, той вече разговарял с лекаря и се възстановявал. "Подобен случай имахме и предишната вечер. Просто пациентите дойдоха навреме", допълни неврологът. Според него и тук има заключен парадокс. Здравната каса покрива лечението на исхемичния мозъчен инсулт с фибринолиза, но твърде малко пациенти се озовавали навреме в болницата, за да им бъде приложен методът. Лекарите не спестяват, че това лечение се прилага в ограничен брой случаи. Екипите на Бърза помощ са обучени как да действат в такива случаи, но ги няма болните, категорични са специалистите.
Източник: в. "Позвънете новини" |