Предложението е на ВМРО, която настоява 11 селищни образувания край Варна да бъдат прекръстени. Сред тях са "Боклук тарла", "Караач текке", "Балъм дере", "Ментеше", "Акчелар".
Искането на войводите беше отхвърлено от администрацията с аргумента, че преименуването на местности може да се извърши само на национално равнище, тъй като топонимията била част от националната сигурност. За да се извърши промяната, е необходимо още задълбочено проучване на общественото мнение и съгласуване с научни, обществени и финансови институции, заяви Станка Димитрова, директор на дирекция "Култура и духовно развитие". Според нея промени в топонимията на който и да е район не бива да се извършват на парче. "Едно от предложенията е местността "Ваялар" да се нарича "Връбница". А как тогава ще наричаме един поток, който минава през нея и е с гръцко име - Фадерико дере", каза Димитрова.
Общинският съветник Костадин Костадинов веднага опонира на шефката на дирекцията по култура. Той изтъкна, че има валиден указ от 1975 г., според който всички географски наименования на неразбираем език подлежат на промяна. "Топономите с национално значение се подменят от Министерски съвет, а онези на общинско ниво - от съответната местна власт", изтъкна зам.-председателят на ВМРО. По думите му в много общини има практика за преименуване на местности с турско-арабски имена, като най-пресният пример е от Бургас. През септември миналата година в крайморския град бяха сменени 523 имена.
"Ако националната сигурност изисква на територията на общината да има местности като "Боклук тарла", "Кочмар", "Балъм дере", аз с най-голямо удоволствие ще си оттегля предложението", увери Костадинов, който напусна заседанието на комисията разярен.
По време на дебатите председателят на комисията Даниела Димова изтъкна, че преди да се вземе решение, трябва да се чуе мнението и на хората, които живеят в тези местности. "Те вероятно ще искат промяната, но ние сме длъжни да ги изслушаме", категорична бе Димова.
"Хубаво е по принцип хората да се питат, но интересното е, че при нас демокрацията и демократичните правила се прилагат избирателно. Преди два месеца бяха наименувани нови улици в "Бриз". Някой от хората, които живеят там, да беше питан? Същата тази комисия по култура, без каквито и да е двоумения, за 2 минути взе решение, с което даде имена на 20 или 30 улици", възрази Костадинов. "Тогава да беше повдиган въпросът за работна група, експерти, обществено обсъждане. Не!? В един момент обаче се оказва, че когато трябва да сменим името на "Боклук тарла" или на "Ментеше", възникна проблем и трябва да се допитаме до специалисти. Чак се чудя, че не се обръщат до арменския поп за помощ", каза общинският съветник.
Той е категоричен, че промяна на имената няма да струва нито една стотинка - нито на общината, нито на Общинския съвет. "Като цяло, който не вярва, нека да звънне в една работеща и активно развиваща се община като Бургас, която просто унищожава Варна, не за това че са по-добри, а защото при нас въобще не се работи", скочи Костадинов.
В крайна сметка комисията по култура реши да бъде сформирана работна група с председател д-р Петър Липчев, а членовете й допълнително ще бъдат уточнявани. В края на май тя трябва да излезе с първи доклад, а през юни - с втори, относно преименуването на улиците.