© Impact Press Group | | Съгласно поетия ангажимент от МБАЛ "Св. Марина" съобщават, че днес 09.05.2012 г., 36 часа след проведената емболизация на мозъчната аневризма, пациентката С.К.Х. е в задоволително общо състояние, адекватна, без отпадна неврологична симптоматика на фона на провеждащото се в пълен обем консервативно лечение. Всеки изминат ден подобрява дългосрочната прогноза за бременната и плода. Екипите в Университетската болница продължават лечението и грижите и се надяват да доведат нещата до успех. От варненската болница се обръщат с настойчива молба към българската общественост да престанат спекулациите и грешните интерпретации за това, че лечението е забавено, че в България ендоваскуларното лечение на аневризми е рутинна процедура и всеки може да получи своевременна и достъпна помощ при такова състояние, и че това едва ли не зависи само от желанието на лекарите в съответната болница.
1. Категорично не бе възможно в интервала от постъпването на жената, която бе с кръвоизлив от руптурирала мозъчна аневризма до момента на интервенцията, такава да бъде проведена, тъй като всички изследвания недвусмислено показваха изразен ангиоспазъм /свиване на мозъчните съдове/, и ако бе направен дори опит за интервенционална процедура, жената щеше да получи исхемичен мозъчен инсулт, тъй като катетърът с който се прави процедурата щеше да запуши кръвоносния съд, което щеше да бъде фатално.
2. Това, че в България има такъв специалист и екип, като този във ВМА на д-р Мирослав Лилов, не е гаранция, че ако такива пациенти постъпят на няколко места в страната едновременно, ще може да се реагира адекватно.
3. Няма медицински стандарт за ендоваскуларно лечение на мозъчно-съдовите заболявания, няма достатъчно подготвени специалисти, здравната каса не заплаща консумативите, които са между 20 000 и 50 000 лева.
За пореден път използваме повода да благодарим на всички лекари от МБАЛ "Св. Марина" ЕАД - Варна и ВМА - София, както и на Министъра на здравеопазването, съобщават от МБАЛ "Св. Марина". |