МОСВ с отговори за миризмата на нафта във Варна

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (1)
09:58 / 04.04.2017
1841
От Министерството на околната среда и водите отговориха, макар и с известно закъснение, на въпросите на Радио Варна по повод миризмата на нафта в града. Макар от тях да не става ясен източникът, все пак отговорите дават любопитни подробности. Публикуваме ги без съкращения и редакция:

1. Установен ли е източникът на миризмата на нефтени продукти?

В периода 5:30 - 10:30 часа на 3 април 2017 г. експерти на РИОСВ - Варна извършиха обход от територията на Варна до Промишлена зона - юг и на гр. Девня. Констатира се, че на територията от Варна до с. Страшимирово, с различен интензитет на концентрациите, се усеща харектерната за нафта миризма.

В района на промишлена зона - юг, гр. Варна ("Поддържане чистотата на морските води" АД, "Варна сторидж" ЕООД - петролен терминал Варна и др.); Промишлена зона - запад, гр. Варна; Промишлена зона, с Тополи (ПСОВ Варна, асфалтови бази - 5 бр.);Пристанище "Леспорт"; МТГ "Делфин"; ТЕЦ "Варна" ЕАД, с. Езерово и др. промишлени обекти не се констатира локален източник за разпространение миризма на нафта, способстващ разпространението й на значителна по площ територия.

В заводите и Пристанищен комплекс Варна - запад и в Промишлена зона - юг, гр. Девня, няма аварийни ситуации.

2. Къде миризмата е била най-силна и какви стойности на въздуха са измерени там?

Миризмата се е усещала най силно в ниските участъци и с трайна мъгла на Варна и по протежение на Варненско езеро. След с. Страшимирово миризмата на нафта намалява и до Белослав изчезва. В автоматичната измервателна станция СОУ "Ангел Кънчев" концентрациите на общи въглеводороди и бензен са с леко завишени стойности спрямо характерните за годината стойности.

3. Може ли в случая да се касае за нарушение на законодателството, за което да е сезирана прокуратурата?

В конкретния случай следва да се има предвид, че:

• в основната си част жилищните, обществените и промишлени обекти на територията на Варна са газифицирани, топлофицирани или климатизирани;

• за обектите съхраняващи и разпространяващи на пазара нефтопродукти (неподвижни източници на емисии) няма постъпила в РИОСВ - Варна информация и при обхода не е констатирана аварийна ситуация на разлив, т.е. няма предпоставка за емитиране на този замърсител на значителна площ от обект, подлежащ на контрол и от компетенциите на инспекцията.

За да се установи има ли нарушение на законодателството е необходимо да се установи източника на замърсяване, след което да се предприемат административно наказателни действия срещу него от компетентния по случая орган, в случай, че нарушението не се квалифицира като престъпление.

4. Колко проверки са направени с мобилна лаборатория и в какви часове на денонощието?

От 30 март 2017г. мобилната автоматична станция е позиционирана в с. Тръстиково по сигнал от кмета на община Аврен и няма регистрирани средночасови стойности над пределно допустимите концентрации.

Контролът за качеството на атмосферния въздух във Варна се извършва чрез Автоматичната измервателна станция, която е част от Националната автоматична система за екологичен мониторинг. Станцията регистрира данни в реално време на контролираните замърсители, в случая на общи въглеводороди и бензен.


Виж коментарите (1)
Още новини от Новини от Варна:
Важна статистика за пенсиите у нас
Надраскаха графит, посветен на НАТО във Варна точно преди открива...
Варненски ученици разбраха какво е правосъдие
Кметът: Започва демонтажът на неработещи бараки на ул. "Д-р Пискю...
Уиски потече от кафе машините във Варна
Благомир Коцев: Варна посреща Коледа и Нова година с изцяло обнов...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).