Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Бизнес
Криминални
Институции
Други
Читателски
МУ-Варна налага европейски стандарти в медицинското образование
Автор: Екип Varna24.bg 08:54 / 31.10.2016Коментари (0)1211
©
Проф. д-р Албена Керековска, д.м., е заместник-ректор на Медицински университет - Варна по учебната дейност втори мандат. Завършила е Първа езикова гимназия с преподаване на английски език и "Медицина" в МУ-Варна. Има над 100 публикации и научни разработки в областта на здравната политика, промоция на здравето, детерминанти на общественото здраве, неравенства в здравето, съвременни биоетични проблеми, обучение и професионализация в общественото здравеопазване.

-Проф. Керековска, денят на народните будители възниква в трудни време на душевна разруха и национална покруса след неуспеха в Първата световна война, иницииран от група учители. Каква е ролята на учителите и университетските преподаватели днес в България?

-Днес, в модерна Европа, националното самочувствие и жаждата за знания до голяма степен отстояват именно учителите и университетските преподаватели в България. Мога смело да заявя, че тук,в нашия университет, преподавателите са отлични лекари, учени, наставници, пример и житейски учители за младите хора. 

-От какво са вдъхновени днешните студенти в Медицински университет - Варна?

-Вдъхновени са от амбицията за успех в живота и професията.Радваме се на безпрецедентен интерес, който непрестанно расте. Въпреки сериозната подготовка за кандидатстване, медицинските специалности стават все по-привлекателни.Не случайно мотото на университета е: "Вашият успех е нашата цел!" Вдъхновени са също така от отличната материално-техническа база, модерните дигитални системи за обучение, мениджмънт и административни услуги. Да си студент в МУ-Варна е едно сериозно изпитание - както за българи, така и за чужденци.Конкуренцията е голяма и продължават най-добрите. Тази година на кандидатстудентските изпити в МУ-Варна 6 човека се конкурираха за 1 място, а за англоезичните програми- 3-ма за 1 място. Това е безспорен успех - чуждестранни студенти да се конкурират за място в българско висше училище.
Информираният избор на младите хора е най-точната, достоверна и престижна рейтингова оценка. В света на дигиталните информационни технологии студентите са най-точният барометър за качество на преподаване на съответния университет и възможностите за бъдещата им реализация.

-Кое прави университетът конкурентноспособен на глобалния образователен пазар?

-Ние в МУ-Варна сме единни в мнението, че между медицинските университети в България конкуренция няма и не трябва да има. Нашите конкуренти са висшите училищаот страните - членки на ЕС и европейското икономическо пространство. Гордеем се, че в университета учат над 5000 студенти, докторанти и специализанти, от които над 1200 чуждестранни граждани от над 43 държави в света. За конкурентноспособността ни допринасят и условията за наука, спорт, изкуства и развлечения.

-Освен от модерното образование, науката и медицината от какво друго се интересуват студентите в МУ-Варна?

-Ние сме отговорни към съвременните потребности и интереси на младите хора, които са студенти в МУ-Варна. Когато инвестираме в образователната среда, нови методи, интерактивно обучение, когато предоставяме възможности за пълноценен студентски живот, тези инвестиции дават своите резултати.
Категорично мога да заявя, че студентите в МУ-Варна са умни, будни, търсещи, обединени, обществено ангажирани. Ярък пример за това са кампаниите в полза на обществото, които вече са традиция за България. Нашите студенти бяха първите, които се притекоха на помощ при бедстващите хора в Аспарухово. През април тази година българските и чуждестранните студенти на МУ-Варна успяха да обединят варненци и записаха името на университета, на града ни и на България в книгата на Световните рекорди на Гинес.

-Как успявате да привличате толкова чуждестранни студенти?

-Те ни избират заради високото качество на обучение, което е съизмеримо с европейските стандарти. Чуждестранните граждани стават студенти в МУ-Варна след полагане на писмени кандидатстудентски изпити по биология и химия, балообразуване и класиране в рамките на определения ограничен брой места. Допускаме ги до изпити едва след признаване на дипломите им за средно образование от РУО-Варна. Дипломите, които получават завършилите в МУ-Варна, са конвертируеми в Европа, което гарантира възможностите за реализация. 

-Говори се за намаляне на издръжката за обучение в медицинските специалности. Как мислите, че ще се отрази това върху образованието?

-Медицинските специалности са регулирани професии. За тях държавата прилага много по-високи и специални изисквания за обучение, учебни програми и хорариуми. Това задължава университетите да влагат много голям ресурс, който се изразява в голям брой висококвалифицирани хабилитирани преподаватели, работа в малки групи, скъпа апаратура, консумативи и специални условия на обучение. Намалянето на тези средства би предизвикало влошаване на качеството на обучение, което е категорично неприемливо за медицинските стандарти и специалности. Такива са и европейските образователни директиви, критерии и изисквания.

-Кои са най-новите придобивки на варненския медицински университет?

-Инвестициите в академичната инфраструктура са основно от собствените приходи на университета, генерирани от потенциала на съвременните будители - нашите преподаватели. Тези приходи бяха инвестирани в дигитална инфраструктура, платформата за електронно обучение, електронни системи за мениджмънт, уникален университетски медико-дентален център, нова и високотехнологична сграда на факултета по фармация, спечелила награда "Сграда на годината", съвременни дисекционни зали, симулатори, тренажори, иновативна медицинска апаратура, т.е. всички необходими условия за едно модерно обучение.

-Наскоро МУ-Варна отбеляза 55 години от създаванетона университета. Какви са целите, които стоят пред вас?

-Целите ни са насочени към удовлетвореност на студентите и преподавателите, реализиране на постижения в областта на науката, както и внедряване на тези достижения в практиката. Създаването на иновативни центрове по транслационна и персонализирана медицина, здравни грижи, мениджмънт и управление, проектен мениджмънт са за да могат всички преподаватели, студенти и служители да се гордеят, че работят и учат в престижен, социално отговорен университет.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
Газови доставки
Референдум ще реши съдбата на паметника "Бузлуджа"
Зима 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: