МУ-Варна подписа споразумение за сътрудничество с европейска асоциация

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
15:52 / 21.01.2025
404
Рамково споразумение за сътрудничество между Медицински университет – Варна и Европейската асоциация по биотехнологии (European Biotechnology Thematic Network Association- EBTNA) бе подписано от проф. д-р Димитър Райков – ректор на МУ-Варна и проф. д-р Мунис Дундар - президент на EBTNA.

Целта е двете институции да си сътрудничат при обучение и курсове за студенти, да участват в съвместни изследователски и развойни дейности в сферата на научните изследвания, както и да осъществяват научен обмен в областта на медицинската генетика, биокатализата, системната биология, метаболитното инженерство, инженерството на биопроцесите, нанотехнологиите, биосензорите, омикс науки, биотехнология и етика, фармацевтична биотехнология и др., като се поддържат най-високите стандарти на изследвания и се следват актуалните научните тенденции.

На събитието присъстваха също проф. д-р Виолета Йотова – зам. ректор "Научна дейност“, проф. д-р Марио Милков – зам. ректор "Международно сътрудничество“, проф. Тодорка Костадинова – Директор дирекция "Акредитация, качество и проектна дейност“, проф. Диана Иванова – председател на управителния комитет на проекта MUVE team и проф. Светлана Фоткова – декан на факултета по Фармация. Те представиха различни аспекти от научната и проектната дейност в МУ-Варна, както и от активната практическа дейност в областта на генетиката, редките болести, биотехнологиите и др.

Проф. Дундар връчи на проф. Райков сертификат за членство в EBTNA, а ректорът от своя страна връчи на проф. Дундар почетен плакет на МУ-Варна. Проф. Дундар сподели, че ще бъде щастлив да се организира конгрес за членовете на асоциацията именно в България и каза още: "Поотделно всеки от нас прави различни неща, но като се обединим сме сила в науката“.

Европейската асоциация по биотехнологии (European Biotechnology Thematic Network Association- EBTNA) е организация, основана през 1996 г. и оттогава представя както академични, така и индустриални проекти, които помагат за установяване на връзки между биотехнологичната индустрия и науката. Европейската тематична мрежа за биотехнологии EBTNA е създадена през 2007 г. от Mariapia Viola-Magni с официален устав, подписан от нотариуса в Перуджа.

Проф. д-р Мунис Дундар е професор по медицинска генетика и ръководител на катедрата по медицинска генетика в университета Ерджиес, Кайсери, Турция. Той е основател и ръководител на катедрата по медицинска генетика в университета Erciyes. Той дефинира четири генетични синдрома в медицинската литература: "Синдром на Дундар“, "Акропекторален синдром на Дундар“, "Сколиоза, слепота и синдром на арахнодактилия“ и "Синдром на множество вродени аномалии и умствена изостаналост“.

Участвал е като координатор на проекти и асистент изследовател в много научни проекти и е подготвил статии, публикувани в международни списания. Той е президент на EBTNA и главен редактор на The EuroBiotech Journal.

Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
Близо 200 ученици от гимназия във Варна участваха в срещи за риск...
И Варна обяви грипна епидемия
Служител на известна бензиностанция във Варна я обра, осъдиха го
Извънредно от РЗИ-Варна, очакват се противоепидемични мерки
Кметът Благомир Коцев проведе важна среща
Големи промени за бездомните животни: Въвеждат зоополиция във Вар...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).