© Impact Press Group | | Международния ден на ромите - 8 април, няма да бъде отбелязан от варненските роми заради липса на средства. Това съобщи за Дарик председателят на Федерацията на обединените ромски общности /ФОРО/ Васил Данев. Според изготвената програма за празника, 8 април трябваше да бъде отбелязан с мащабен концерт в Аспаруховския парк или поне скромно тържество в ресторанта под Общината. Заради липсата на средства обаче и двете идеи са пропаднали, разкри Данев.От Община Варна е бил получен мълчалив отказ за финансиране на празничното честване на ромите. Искането за отпускане на финансова помощ в размер на 12 хиляди лева е било внесено в Общината преди повече от два месеца. Парите са били необходими за покриване на транспортните разходи на поканените гости от съседните страни Румъния, Македония, Сърбия и Гърция, обясни ромският лидер.
За последните 25 години броят на ромите във Варна се е увеличил двойно, като в момента те са над 50 хиляди. Международният ден на ромите 8 април пък се отбелязва само от циганите християни, разкри още лидерът на ФОРО.
Ромският празник все пак ще бъде отбелязан във Варна. От 10 часа на стадиона във "Владиславово" ще се проведе демонстрационна футболна среща между отборите на местните роми и районната администрация. Мачът е съвместна инициатива на район "Владислав Варненчик" и евродепутата Душана Здравкова. Варненката е осигурила част от наградния фонд, включително и лакомства за децата сред зрителите. След мача на малките ромчета ще бъдат раздадени дрехи по инициативата на районната администрация "Да облечем децата от "Владиславово".
Международният ден на ромите е обявен през 1992 г. от ООН и Европейския съюз по предложение на Международната организация "Романо юнион". На тази дата се чества освобождаването на ромите от концентрационния лагер Аушвиц в края на Втората световна война, както и годишнината от Първия международен конгрес на ромите, проведен през 1971 г. в Лондон. На срещата са приети общи цигански химн и знаме. Химнът е песента „Джелем, джелем" на Жарко Йованович от 1969 г. Знамето изобразява синьото небе, зелената земя и червеното колело на постоянното движение.
Източник: Дарик |