© Impact Press Group | | Снимка: Архив. | От близо месец циганската махала "Максуда" вече има нова посока за разрастването си, а именно - към езерото. Три семейства от бивши нейни обитатели прехвърлиха жп линиите и копирайки Великото преселение на народите, се установиха на празно място, където се надяват никой да не ги закача.
Колкото и да е странно, наивната им вяра в това засега се оправдава. Ромската фамилия, която преди беше вдигнала незаконни постройки от другата страна на релсите, при останалите цигани, трябваше да се измести заради необходимостта да се укрепи скатът, от който бяха провиснали къщурките им. Още като се заговори за това мероприятие, част от потърпевшите от него заявиха, че смятат просто да се прехвърлят от другата страна на линията. Сега те вече са изпълнили заканата си, а властта се прави на сляпа и глуха. "Откакто ни опразниха къщите, сме тук. Никой не е идвал да ни каже да се махаме", ми казва възрастната Иванка Добрева, която е нещо като матриарх на пионерите отвъд релсите. "Някои от тези, на които им бутнаха къщите, отидоха под наем, ние обаче нямаме пари, затова дойдохме тука", обяснява тя.
Думите й потвърждава фактът, че новите незаконни постройки, направени след събарянето на старите, са вдигнати за дни. Ток и вода в тях, естествено, няма и това е неудобство, което трудно се преодолява. Все пак обаче наблизо извира топла вода, която донякъде решава проблема. На въпроса ми дали това е временно решение, старата циганка не ми отговаря направо. Съгласна е, че така се живее трудно, но пък явно не се притеснява, че някой се е разбързал да събаря новата барака, построена с материалите от старата. Все пак в предишната незаконна къща семейството е живяло 40 години, през които са се раждали и израствали деца, внуци, че и правнуци.Част от катуна остава в кметството
Част от покъщнината на циганите, чиито къщи бяха съборени преди дни, остава на съхранение под надзора на общината. Тя беше прибрана още миналия месец, когато местната власт опразни техните незаконни постройки по ската над ул. "Девня". Трите семейства, заселили се отвъд жп релсите, не бързат да си прибират вещите, макар между тях да има и мебели от първа необходимост, като например легла. Засега бараките им са твърде тесни, за да поберат всичко, но скоро може и да се разширят. В новото им поселище обаче се е намерило място за кочина и курник, а един трап в средата му вече се използва като сметище. Циганите заявяват, че са готови да зарежат новите си бараки, ако някой им даде друго жилище в замяна. Тъй като обаче никой не им е предложил такова, те са склонни да останат там, където им харесва.
Не се предвиждат мерки за изселване
Спешни мерки за изселване на трите семейства засега няма да има. Това стана ясно от думите на областния управител Данчо Симеонов. Той заяви, че е получил официален сигнал за новите постройки отвъд релсите, за да предприеме нещо. Симеонов допълни, че първо ще провери дали теренът, на който са се самонастанили циганите, е държавен или общински, за да се знае чии са правомощията за действие. "Не бива да се действа къща по къща, трябва да се търси цялостно решение. Освен това незаконно строителство има не само в "Максуда", а и на много други места. Питайте предишните управляващи защо нищо не са направили по въпроса", коментира областният управител.
Каменар недоволства срещу нова циганска инвазияа
Над 800 души от Каменар се обединиха в подписка, която има за цел да спре плана за изселването на цигани от "Максуда" в селото покрай нов проект за осигуряване на дом на социално слаби от малцинствата. Инициативата за протестната акция е на инициативен комитет, а подписите вече са внесени във варненския Общински съвет. "Не искаме спирането на проекта в никакъв случай, но искаме той да помогне на хората от Каменар", коментира кметът на селото Светослав Райков. Той обясни, че притесненията на местните жители са, че с идването на преселниците от "Максуда" ще се увеличат кражбите и наркоманията. "Не е тайна, че по-голямата част от населението на Каменар са роми. Ако дойдат още 500 - 1000 души оттам, то наистина ще се превърнем в едно ромско гето и ще има сериозен проблем - безработицата и намирането на прехрана", допълни кметът. Той подчерта също, че до момента не е търсил политическа подкрепа за спиране на планираното преселване, но може и да го направи, ако не бъде обърнато внимание на подписката.
Председателят на Общинския съвет Николай Апостолов от своя страна заяви, че не знае за подписката, както и че недоволството на жителите на Каменар едва ли ще влезе в дневния ред на предстоящата тази седмица сесия. Подобно неглижиране на искането на селото демонстрира и друг представител на ГЕРБ - областният управител Данчо Симеонов. "Възможно е да има недоволство, но нека да видим кои ще са повече - доволните или недоволните", беше неговият коментар по въпроса.
Източник: в. "Народно дело" |