Малките градчета остават без болници
Малките общини остават без болници. Хората в 177 такива кметства с под 20 000 жители вече ще разчитат само на джипито си и на Спешна помощ. Това предвижда последният проект за Национална здравна карта. В него се определят критериите за броя и разположението на лечебниците в страната. Те са на няколко нива. В първото влизат въпросните 177 общини. Там ще има само медицински център с до 10 легла или клиника за долекуване. В тях ще се приемат спешни пациенти за 24 часа. След това, ако има нужда от по-сериозна помощ, лекарите ще транспортират болния до по-голям град с болница. Тя не може да е на повече от 60 км и до нея трябва да се стига максимум за час.
В 24-те общини с до 40 000 души ще има болница, но само с три специалности. В следващото ниво са кметства с над 40 000 души. Те ще имат болница с 6 профила. След това са областните градове. Те задължително ще разполагат с лечебница с пълен набор специалисти и отделения. 24-те университетски лечебници пък стават високотехнологични. Орязването на болниците ще е за сметка на клиниките за долекуване, предвижда още проектът. От 4431 леглата там се увеличават над 2 пъти и стават 9215.
Болниците ще се пресяват и според качеството на лечението. Един от критериите е броят на операциите. Ако е под 1000 годишно, болницата няма да има хирургични отделения. В момента от 199 такива лечебници 100 не изпълняват този критерий. Друго условие са ражданията. Ако са под 400 за година, болницата остава без АГ отделение. Сега 129 клиники имат такива звена, но 89 от тях не отговарят на новите стандарти. Тези изисквания са, за да се осигури качество на медицинските услуги. Въпреки това не всички болници, които не ги покрият, ще бъдат с орязани права. На практика това са лечебници в общини с население до 40 000 души. Клиниката ще се запази и ако е единствена в труднодостъпен район.
Източник: в. Стандарт