© Varna24.bg | | Сериозен дебат е провокирал сред депутатите от здравната парламентарна комисия бизнесът на фармацевтичния бос Веселин Марешки, който се прослави като монополист в бранша. Обсъждането на предложените от кабинета промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина провокирало на заседанието на комисията на 2 септември размяна на реплики по отношение на действащото ограничение за собственост на максимум 4 аптеки. Народните избраници се възмутили, че Марешки вероятно заобикаля правилата като е раздробил бизнеса си на много фирми, всяка от които стопанисвала по няколко аптеки.Фармацевтите не могат да разполагат с четири аптеки, но юридическите лица могат да имат четири аптеки. Тогава един човек, ако си направи десет фирми и тези десет фирми си направят по четири аптеки, този човек може да има четиридесет аптеки, какъвто вероятно е случаят с аптеките на Марешки, обяснил пред колегите си доскорошният шеф на комисията Лъчезар Иванов. Колежката му Цвета Георгиева дори лансирала идеята за промяна на търговския закон, с която да бъде ограничена възможността един търговец да монополизира пазара като стои зад множество аптеки чрез няколко фирми.
Според председателя на комисията Десислава Атанасова засега няма перспектива за подобни изменения на законодателството. Тя декларира, че всички нейни колеги са единодушни за запазването на лимита от 4 търговски обекта, тъй като всяка промяна щяла да наложи нова пререгистрация на аптеките. Според фармацевти аптеките, зад които стои Веселин Марешки, си позволяват да продават на 1,50 лв. лекарства, които се търгуват на едро по 2 лв.
200 слагат катинара
Близо 200 аптеки ще затворят окончателно и безвъзвратно до края на годината. Това прогнозира Кунчо Трифонов - директор на световната асоциация за наблюдения и анализи на фармацевтичния пазар и в здравеопазването ISM Health за България. По данни на асоциацията аптеките с лиценз в нашата страна са 4030. Реално работещите обаче са 3900, останалите са затворили или въобще са закрити след настъпването на икономическата криза.
Към 31 декември се очаква да останат отворени 2200, като затворените аптеки ще бъдат предимно в малките градове, където потреблението на лекарства без рецепта е свито заради кризата, а фармацевтите нямат сключен договор със здравната каса за изпълняване на рецепти за безплатни и с големи намаления медикаменти.
2200 аптеки изнасят цялата тежест на отпускането на лекарства по реимбурсен списък, включително и забавените плащания по линия на здравната каса. В останалите работи обикновено по един човек, който осигурява лекарства по заявки на клиентите, каза още Кунчо Трифонов..
Лекарствата в България са най-евтини спрямо всички страни от ЕС. Те обаче са недостъпни за пациентите, тъй като се облагат с най-висок ДДС от 20 процента, припомниха от ISM Health - България".
Източник: в. "Монитор" |