Авторите на проучването алармираха, че рискът за младежите днес не е толкова пристрастяването към дрогата, а отравянията от алкохол и наркотици менте.
Резултатите от анкетите сочат, че само 6% от участниците не са пили за период от 1 година, половината са стигали до махмурлук поне веднъж за 12 месеца, а всеки четвърти е бил пиян най-малко веднъж месечно. Най-масово децата се наливат с бира, вино и концентрати у дома или с приятели. 40 на сто са съобщили, че без проблем са си купували алкохол от магазините, макар да нямат 18 години.
Всеки девети запитан е признал, че е комбинирал питието с дрога. 32% от учениците са пробвали наркотик поне веднъж, а всеки пети се друса поне веднъж месечно. Най-модерната "дрога за забавление" си остава марихуаната, която децата смятат за безопасна. Търсени са и амфетамините, и кокаинът, а хероинът и LSD се смятат по-скоро за екзотични. Към тях посягат по-често момчетата.
30% от ползвалите дрога са обявили готовност да се "надрусат" отново. Причина за това е и окръжаващата среда - 94% от опиталите някакъв наркотик са споделили, че сред приятелите или роднините им има употребяващи дрога. Попадналите в такива общества деца рядко имат шанс да сменят средата със здравословна, се казва в изводите от анкетата.
Тази година общинската дирекция финансира 6 проекта, насочени към превенция на употребата на алкохол и дрога. В тях са включени 1447 деца, родители, наркомани, доброволци, специалисти, отчете шефът на дирекцията Светлана Коева. Тя припомни, че за 5 години общината е подпомогнала с над 500 000 лв. общо 123 проекта за различни превенции. На форума присъстваха новите зам.-кметове на Варна Тодор Иванов и Лидия Маринова. Пред тях Коева настоя да осигурят ефективна координация между дирекциите в общината. Заради липсата на такава "Превенции" спряла успешно реализирана от 3 г. програма за обгрижване на агресивни деца.
Източник: в. "Труд"