© Varna24.bg | | 20-те топфирми в града с най-голяма численост са освободили от работа 4,75% от персонала си м.г. Водещите дружества са се разделили с над 8000 души, сочат данните на одиторите. 3751 лв. е най-високото средно месечно възнаграждение, което е давала варненска фирма м.г., сочи 13-ата годишна класация на независимата одиторска компания "Актив". Въпреки че се говори за срив в сферата на строителството, фирмата е именно от този сектор. По официални документи "Девня Трейд" ООД е декларирала, че за 2010 г. е дала под формата на заплати малко над 3,2 млн. лв., макар по обем на приходите да се намират доста след водещите дружества в града.
Класираният на второ място е с почти двойно по-ниски средни заплати. Девненският завод "Солвей Соди" дава на служителите си средно малко под 2000 лв. на месец. Приблизително толкова са и възнагражденията в агентийската "Ем Ес Си България".
Средната месечна заплата във Варна за м.г. е била 741 лв., отчитат от "Актив".
Най-много разходи за заплати в града обаче отделят от Параходство БМФ. Те са и най-големият работодател с 2306 души персонал. След тях по численост се нареждат "Пикадили България", където м.г. са работели 2146 души. Там заплатите са доста по-ниски, възнаграждението е било около средното за града - 765 лв.
Нито една от тези фирми обаче не попада в челната десетка по производителност и рентабилност на труда. И двете класации се водят от дружество, в което официално е регистриран само един служител. Той сам е успял да докара на компанията "Дервент родос" 16,5 млн. лв. приходи. Половината от фирмите в десетката са с персонал под 10 души. От големите компании с много служители най-добре са успели да оптимизират щата в "Е.ОН България Продажби", където 72-ма души са реализирали приход от 10,2 млн. лв.
Параходство БМФ освен най-големия работодател е и най-големият данъкоплатец сред стоте водещи варненски фирми. За м.г. дружеството е внесло в държавната хазна 2,6 млн. лв. Сумата е близо 5 пъти по-висока в сравнение с 2009 г. След тях на второ място се нарежда "Октопод С". Фирмата е собственост на Светлозар Дичевски, който нашумя със скандалите около придобиването на мелничния комплекс в Славяново - "Славомел", за което е обвиняем за измама. Наскоро бившият евродепутат Душана Здравкова заяви, че Видинско е пропищяло от групата на Дичевски. По нейни думи фирмите му завземали частни ниви, изкоренявали продукцията и сеели своя, без да плащат стотинка за това. 7 от фирмите в класацията на "Актив" имат разходи за данъци над 1 млн. лв. през 2010 г., докато броят им през 2009 г. е 9, а през 2008 г. - 11.
Фирмите от сектор "Търговия" реализират 42,36 % от приходите на водещите компании във Варна, сочат анализите. 39 от дружествата се занимават именно с търговия и реализират общ приход 2,94 млрд. лв. Следват компаниите от енергетиката, които са 6 дружества и реализират приходи 1,4 млрд. лв. В преработващата промишленост са 23 дружества с постъпления 1,3 млрд. лв. В дъното на класацията по доходи са транспортът и строителството, които общо не успяват да реализират и 1 млрд. лв.
"Нафтекс Петрол" със своите 1,1 млрд. лв. отново е на върха на класацията по приходи. В челото, както и м.г., е "Е.ОН България Продажби" с доход 730,8 млн. лв.
Реализираните общи приходи от участниците във "Варна топ 100" за м.г. са с 15,08% повече спрямо 2009 г., след спад 18,3 % за 2009 г. спрямо 2008 г. Този резултат - 6,934 млрд. лв., е все още по-нисък с 5,97% от сумата на приходите на първите 100 през 2008 г. Финансовият резултат се е повишил с 213,48% спрямо 2009 г., когато беше отрицателен.
Източник: Петел |