„Затваряме завода за три месеца. Има тотален срив на пазара и никаква работа", оплака се генералният директор на „Полимери" АД Румен Дяков. Той добави, че в случая е предоставен избор на служителите да преценят дали искат да напуснат предприятието или да бъдат пуснати в неплатен отпуск. От ръководството се надявали пазарът да се раздвижи около април, за да може да се поднови отново производството.
И докато за „Полимери" това не е изненада, тъй като процесите там са започнали от началото на годината, то от корабостроителницата за момента правят сондажи. В момента ръководният екип на фирмата се допитва как да предприеме съкращения, без да погазва нормативната уредба. Все още от Корабния няма подадена официална заявка за уволнения, но е възможно свиването на щата да става на етапи от началото на годината, за да не се превишат 10% от числения състав, посочиха запознати.
„В момента правим разчетите и все още не е ясно дали ще освобождаваме хора и колко ще са те", коментира изпълнителният директор на корабостроителницата Ивелина Манчева. Тя добави, че през следващата година се очаквало да се издадат няколко кораба, което означавало, че няма да са необходими толкова много корабостроители.
Категорично обаче не било решено дали ще се наложат съкращения. Манчева припомни, че през лятото компанията е поискала разрешение от контролните органи за освобождаването на 200 души, в крайна сметка са освободени само 17-18. Просто искаме да се презастраховаме, ако все пак се наложат съкращения, мотивира се Манчева.
Освободени през следващата година ще има и във ВиК - Варна. Там обаче ще се оптимизира щата по думите на новия директор Веселин Русев. В момента се извършвала ревизия, на базата на която и ще се направи анализ колко бройки да се съкратят. Русев отбеляза, че все още е прекалено рано да каже каква ще е ориентировъчната бройка на освободените. Те обаче щели да бъдат най-вече от администрацията.
Само през ноември в морската столица са били съкратени 1000 души, като основната част от тях са от сферата на туризма, търговия и услугите. Процесът продължава и през декември, посочиха от регионалната служба по заетост, като прогнозите за януари не са по-розови. В същото време обаче, от уволнените 120 души от Българските държавни железници, около 30 души са се регистрирали в Бюрото по труда. Според експертите това означава, че останалите са намерили реализация, без да търсят помощ от специализираните служби.
Само за година безработицата във Варна е скочила два пъти. През октомври тя е била 2,3 на сто, а през ноември е 4,73 процента. Най-критично е положението с населението в община Дългопол, където всеки пети жител е без работа. "Това е общината с най-висок показател в това отношение - 21,25 процента, следвана от Провадия, където без работа са 15,03 на сто от населението", добави още Начков.