Масово оставят в дом бебета с увреждания

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
10:47 / 11.06.2009
847
Малка част от родените с увреждания и вродени аномалии бебета имат шанса да растат под грижите на собствените си родители. Две от всеки три новородени със сериозен здравословен проблем се оставят в дом. Повечето от децата с увреждания са и с по-голяма степен на недоносеност. От началото на годината в Специализираната АГ болница са родени 1159 бебета, от които 14 впоследствие са се оказали с различни увреждания, сред които най-често се срещали синдром на Даун, диафрагмални хернии и други аномалии. 925 са новородените в отделението на МБАЛ „Св. Анна" във Варна, от които три са с различни увреждания. В клиника „Майчин дом" от 433 раждания, при едно бебе е установена малформация, която е била коригирана оперативно още в здравното заведение, а детето е изписано и вече е у дома.

В същото време в Дома за медико-социални грижи във „Виница" от началото на годината са постъпили 142 деца. 67 от тях се нуждаят от почасова грижа или рехабилитация, която получават всеки ден, но живеят у дома, при семействата си. От оставащите 75 хлапета, 30 са със силна степен на недоносеност и са получили интензивни медицински грижи, докато укрепнат, за да могат да ги отглеждат собствените им родители.

45 са децата, оставени на грижата на държавата, с неясна съдба. Само 9 от тях са с декларации за осиновяване, каза директорът на дома д-р Стефка Джанкова. „В момента имаме 12 деца с различни увреждания, всички от които са постъпили при нас веднага след раждането си. Само две от тях са преведени от интензивното детско отделение на МБАЛ „Св. Марина".

За две от тях са подписани декларации от родителите, че се оставят за осиновяване", каза социалният работник в дома Веселина Колева. Според нея, родителите на останалите десет дечица изчакват. Тя не скри, че голяма част от новородените се нуждаят от постоянни лекарски грижи. "Понякога семействата изчакват и в зависимост от това, как ще се развие заболяването някои се отказват да вземат детето, за да го отглеждат у дома", допълни Колева.

Две от оставените в момента във "Виница" деца са със синдром на Даун, четири са с хидроцефалия, едно е със синдром на Рубинщайн, едно е с мозъчна аномалия, а останалите са с вродени сърдечни аномалии, допълниха от социалното заведение. Както често се случва напоследък специалистите акушер-гинеколози смятат, че вината за зачестилите случаи на раждания на деца с малформации се дължи на слабата работа на женските консултации, където бременните трябва стриктно да се наблюдават и съветват. В МБАЛ "Св. Марина" от няколко години е изградена и работи генетична лаборатория, в която могат да се правят изследвания. Тестове за вродени генетични заболявания се правят и в АГ болница, а в кой период е най-подходящо да се направи това най-точният съвет ще даде наблюдаващият бременността акушер-гинеколог.

Източник: в. "Позвънете новини"


Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
Какво ще бъде времето във Варна днес
БСП - Обединена левица регистрира листата си за вота във Варна
Варна отпразнува тържествено 116-та годишнина от обявяването на Н...
Йордан Цонев повежда листата на "ДПС-Ново начало" във Варна
Ядосани туристи пред "Аладжа манастир" заради "вход свободен"
Ядосани туристи пред "Аладжа манастир" заради "вход свободен


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).