Медици от закритата клиника по кожни и венерически болести към МБАЛ "Света Анна" излязоха на протест пред входа на Хирургичния блок. Ние бяхме работеща структура, искаме да продължим да лекуваме, каза нейният бивш ръководител доц. д-р Красимир Николов. Той обясни пред журналистите, че имат оздравителен план за възстановяване на клиниката, който предвижда 50% съкращения на персонала. Клиниката печелеше по 5000 лв. годишно от такси на специализанти от Иран, като средствата се разпределяха поравно между МБАЛ "Света Анна" и Медицинския университет, каза още доц. Николов. Това е първият и вероятно последният ни протест, каза още той и призна, че досега никой не му е предложил подходяща работа. Медицинските сестри и санитарките обаче са получили оферти за работа в хирургични отделения. Повечето, особено по-възрастните обаче, не са съгласни. Как се издържа 7 часа работа постоянно на крак, обобщи дерматологът.
Не е целесъобразно оформен и перфектен екип, какъвто бе този на Кожната клиника да се разбива и разпилява по този начин. Това каза пациентката Сияна Филипова, която е юрист по образование. Тя се оплака, че заради промяната ще трябва да лекува заболяването си в София, което и създава много неудобства. Филипова призова бордът на МБАЛ "Света Анна" да вземе правилното решение и да възстанови Кожната клиника.
Оздравителният план за закритата Кожна клиника е закъснял. Това заяви категорично след протеста депутатът д-р Красимир Петров, който е бивш зам.директор на МБАЛ "Света Анна". Освен това със заповед на изпълнителния директор на УМБАЛ "Света Марина" доц. д-р Жанета Георгиева от 14 януари т.г. към университетската болница е разкрита друга Кожна клиника с 8 легла и двама лекари. Там ще се лекуват най-тежките болести, ще се осъществява и обучението на студентите. Нашите аргументи бяха, че най-логично е клиниката да е към УМБАЛ "Света Марина", каза още народният представител. Той припомни, че на всички лекари е предложена работа в кабинети в Медицинския център "Света Анна". Основната дейност на дерматолозите е амбулаторна, поясни хирургът. Само двама са потвърдили, другите още мислят. Работа е предложена на всички медицински сестри и санитари. Нормално е да им се вижда по-тежка. През Кожната клиника са минавали 370-400 пациенти годишно, т.е. средно по около човек и половина на ден. Сега ще трябва да се грижат за 40 болни.
Източник: в. "Черно море"