Медицинска сестра в една от варненските детски градини отказала да бие инсулин на едно от подопечните й деца, тъй като това не било записано в длъжностната й характеристика. За скандалния случай бе съобщено на среща, инициирана от община Варна и лекарите от УМБАЛ "Св. Марина", на която специалистите дискутираха как децата с редки заболявания, вместо да са изолирани у дома, биха могли реално да посещават масовите забавачки и детски градини.
"Вместо да създаваме "резервати" за деца с определени диагнози, трябва да създадем условия за тези деца в градините, така че медицинската грижа за тях да е незабележима, а те да се приемат като всички останали", коментира проф. Виолета Йотова, завеждаща Многопрофилната специализирана детска клиника в УМБАЛ "Св. Марина".
За да се случи това, са необходими няколко неща, които ще бъдат описани в предложение до новите управляващи, а инициативата е изцяло варненска. Сметките показват, че Министерството на образованието ще трябва да заделя по около 3000 лева годишно за дете със специални нужди, за да може да се храни по предписана от лекаря му диета в детското или учебното заведение. В момента също се отпускат допълнителни средства за хронично болните деца, но те трябва да посещават специализирани заведения, иначе парите не се отпускат. Тъй като в момента няма нормативна база, която да определя диетичните менюта в зависимост от заболяванията, екип от варненски лекари ще разработи такива, като идеята е те да се поръчват от детските заведения на кетърингов принцип.
Оказва се, че децата, които страдат от някакво заболяване, което изисква специален хранителен режим, никак не са малко. Интересен факт е, че близо една четвърт от децата в големите градове имат хранителна алергия заради лошата околна среда, недостатъчно дългия период на кърмене и стреса. Варненските лекари са готови да организират и обучения за медицинския персонал в училищата и в забавачките, така че да могат да следват инструкциите на лекуващите децата специалисти.
Източник: в. "Народно дело"