"Осем служители на музея работят като реставратори в ателиетата. Страхувам се и то с основание, че всеки по-сериозен теч през зимните месеци, може да причини токов удар", обясни Плетньов. Според него, за нуждите на реставраторите са необходими 6 зали и един склад, където да се съхраняват химикалите, използвани в работния процес. Шефът на Археологическия музей счита, че пристройката на Градска болница е най-подходящ вариант, тъй като е снабдена с мивки и фаянсови плочки. След като се запознаха с проблема, общинските съветници взеха принципно съгласие за преместване на работните помещения, а конкретните параметри ще се обсъдят на следващото заседание.
Изменения и допълнения на статута за удостояване с почетни звания на община Варна обсъдиха още членовете на комисията. По предложение на Панко Анчев, званието "Почетен гражданин на Варна" трябва да се присъжда освен за заслуги към общината и духовното развитие на града и за благотворителна дейност и творчески постижения. След измененията, с високото звание могат да се окичат и варненци, завоювали златни медали на летни и зимни олимпийски игри. За кандидатурите ще се иска становище и от Председателския съвет към местния парламент.
Следващата година да бъде посветена на чешката култура във Варна, предложи съветникът от ГЕРБ доц. Константин Трошев. Той уточни, че внася предложението, което би могло да е част подготовката на Варна за европейска столица на културата. В проектоплана са включени премиери на книги, моноспектакъл, дни на чешката музика, както и церемония по именуването на площад "Антон Новак", намиращ се пред Морската градина, в присъствието на кмета на Прага. Проектобюджетът за всички мероприятия е около 25 хиляди лева, уточни Трошев.
Източник: в. "Позвънете Новини"