Допълнителната дейност ще бъде изключително полезна с оглед проектите, свързани с преноса на нефтопродукти през Черно море, смятат от НИМХ. Ако проектът за нефтопровода "Бургас-Александруполис" стане факт, танкерният трафик през Черно море ще се увеличи значително, което пък ще създаде реални опасности от възникване на нефтени разливи, коментира д-р Корчев. По думите му данните на метеоролозите ще могат да се ползват от всички институции, които имат касателство към проблема.
Нашата цел е да превърнем варненския клон на НИМХ в един модерен център за морски метеорологични прогнози, каза директорът на института. Всъщност регионалният клон прави морски прогнози от около 15 години с помощта на система, разработена от новия директор на НИМХ. Той самият е морски метеоролог. Може да се похвали и с шест години работа в Световната метеорологична организация в Женева.
Системата позволява изследване на височината на ветровите вълни и колебанието на морското ниво, като могат да се правят прогнози за три денонощия напред. Те се изготвят по три модела, които са в оперативен режим няколко години. Тази система търпи непрекъснато усъвършенстване и модернизиране, посочи д-р Корчев. Той информира, че интерес към работата й проявяват метеорологичните служби на няколко черноморски страни. Вече са водени разговори морските прогнози да се предоставят на службите на Грузия, Украйна и Русия.
Източник: в. "Позвънете новини"