© | Най-голяма вероятност от ухапване на кърлеж във Варна има в междублоковите пространства. Тези места се обработват най-трудно с препарати срещу опасните паякообразни, тъй като тревата там често достига човешки ръст. Това заяви за Дарик Антоанета Тончева, управител на общинското предприятие "Дезинфекция, дезинсекция, дератизация (ДДД)".Неокосени пространства или неизнесени тревни отпадъци правят безсмислена обработката срещу кърлежи, обясни Тончева. Прави се всичко възможно третирането да обхване всички опасни места. Екипите на "ДДД" осъществяват дезакаризация веднага след подаване на информация от общинските еколози, че пространствата са окосени.
Почти невъзможно е да бъдем ухапани от кърлеж в училищните дворове и в тези на детските ясли и градини. Там тревите се поддържат ниски. Това отблъсква малките, но опасни паякообразни. Паразитите не обичат ниска растителност и бягат от нея, защото тя не им дава нито сянка, нито влага, отбеляза специалистът.
Приоритетно се пръскат големите паркове. Морската градина вече е обработена веднъж срещу кърлежи. Същото е направено и в парковете в Младост и Владиславово. В Аспаруховия парк се довършва косенето, след което ще започне и обработката срещу кърлежи. До края на април трябва да бъдат третирани и дворовете на детските заведения.
Крайно променливото време през април пречи на дезакаризацията. Валежите спират работата на специалистите в борбата с кръвосмучещите.
"Много са важни климатичните условия, защото се работи със студен аерозол. Той е с ниска концентрация, трябва да попадне където трябва и да не пречи на хората. Затова и големите паркове се обработват много рано сутрин. В Морската градина например започваме да работим в 5,30", посочи Тончева.
Общинското предприятие разполага с 3 екипа, което за град като е Варна са много малко, изтъкна шефът на "ДДД".
Със затоплянето на времето и раззеленяването на градинки и поляни зачестиха ухапванията от кърлежи. Миналата седмица във Варна има регистрирани 14 ухапвания, което е почти два пъти повече от същия период на миналата година, по данни на Регионалната здравна инспекция във Варна.
Регистриран е и един случай на Лаймска болест, която се пренася от кръвосмучещите паякообразни. |