Основното, за което са следили експертите, е дали акваторията е била обозначена с буйове, каква е конструкцията, какъв мониторинг осъществяват собствениците и как стопанството им въздейства върху околната среда. Въпреки все още малкия обем на работа по мидените стопанства са установени редица нарушения. Инспекторите на басейнова дирекция са направили 95 предписания на собствениците и са съставили 26 акта. Основно забележките са били заради непълноти при осъществяването на собствен мониторинг върху производството. Тепърва титулярите на разрешителните трябва да представят инвестиционни програми и планове, съгласно дадените им срокове.
Според резултатите от мониторинга обаче няма замърсяване на морската вода или оказване на негативен ефект върху екосистемата от дейностите на мидените ферми.
Общо за деветмесечието на 2010 г. експертите на дирекцията са извършили 1521 контролни проверки и 148 проверки по документи за издаване на становища. По заповед на екоминистъра в началото на лятото са проверени 62 обекта по крайбрежието. Инспекциите са били съвместни с Регионалната инспекция за околна среда и води и Регионалната инспекция за опазване и контрол на човешкото здраве. Целта е била да се установи какво влияние оказват зауствания на водите за къпане. Проверени са 62 обекта, на които са дадени 27 предписания, а на 6 от собствениците са съставени и актове за нарушения. Като цяло обаче е установено, че водите за къпане по нашите курорти са в добро състояние и отговарят на европейските норми за качество.
По случай международния ден на Черно море - 31 октомври Басейнова дирекция отвори вчера вратите си за свободни посещения на гражданите и срещите им с експертите на ведомството.
Източник: в. "Позвънете"