Поредният слух изправи хората в Операта и Драмата във Варна на нокти. Последната новина е, че двете институции минават под обща шапка. Тя е с адрес зам.-министъра на културата Митко Тодоров, цитиран от национален ежедневник. От ДТ "Стоян Бъчваров" и ОФД не знаеха какво точно се случва и дали това не е просто поредният слух.
Сред посочените причини за тази драстична мярка е липсата на собствена сграда, каквото е положението с Варненската. От 1948 г. тя е временно взета под крилото на Драмата, и така до днес. Съвместното съжителство не е удачно и за двете страни. Сега те делят седмицата наполовина - всеки ползва сцената по 3 дни, тясно им е, пречат си... От ОФД дори се възползват понякога от факта, че сградата се води на театъра, разчитайки, че има кой да им покрие разходите, ако те нямат пари. Така продължават да им висят с 14 000 лева за ток.
"Вината не е наша. Парите се бавят от Министерството на културата. Те трябва да ги преведат", коментира директорът на Операта Даниела Димова.
Начело на новата структура ще стои интендант (б.а. длъжностно лице, което се грижи за снабдяването с храна, облекло и др.) по немски тертип. Всъщност така е било и у нас в първите години на миналия век. Случва се и сега в страни като Австрия и Германия. Общата шапка там е озаглавена "Сценични изкуства". Към нея са 50 зали, всяка от които има собствено управление. Разликата е, че там държавата не иска само да взема, а дава. При нас обаче цялата идея на т.нар. театрална реформа се върти около парите, които могат да се издоят от културните институции, сякаш са крави.
Всяка година хамбургският театър "Талиа", който е сред най-печелившите, получава 17 милиона евро от градския бюджет. Това означава, че всеки жител плаща на ден по три цента за него, т.е. и управниците, и хората разбират колко е важно да се подкрепя културата.
Източник: в. "Народно дело"