"Концесията на летищата в Бургас и Варна е добър пример за публично-частно партньорство", каза министър Ивайло Московски. По думите му за изграждане на транспортна инфраструктура са необходими колосални суми, които държавата няма как да осигури. "В областта на железопътната инфраструктура успяхме да осигурим европейско финансиране, но за летища и пристанища, концесията е най-добрият подход", допълни министър Московски.
Според него използването на механизмите на публично-частното партньорство е политика, която би довела до бързо и качествено модернизиране на приоритетните транспортни обекти, каквито са летищата. Той изрази увереност, че предвидените от концесионера инвестиции ще превърнат летищата Варна и Бургас в модерни европейски аеропортове и ще доведат до увеличаване на пътниците и привличането на нови авиокомпании.
"Когато получихме графиците от концесионера имахме известни притеснения относно сроковете, но благодарение на "Фрапорт" рехабилитацията на пистата беше завършена с необходимото качество и в срок", каза Ивайло Московски. Той изрази увереност, че строежът на новите терминали в Бургас и Варна също ще бъдат пример за добро изпълнение.
На официалната церемония присъстваха депутати, дипломати, представители на изпълнителната и местната власт, на авиационния и туристическият бранш и др.
Летище Варна приключи инфраструктурния проект за рехабилитация на пистата за излитане и кацане в края на миналия месец. В подготовката и изпълнението на проекта концесионерът "Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт" АД е инвестирал близо 40 млн. лв.
По време на строителството бяха положени общо около 150 000 тона асфалт, бе извършено разширение на страничните ивици за безопасност на пистата, бе изградена нова дренажна система и извършена пълна подмяна на светотехническата система на пистата на летище Варна.
Специално за реализирането на проекта, в близост до летището, бяха построени нови, модерни инсталации за производство на полимер модифициран асфалт с капацитет 240 тона на час.
Проектът е реализиран със съдействието на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, ГД "Гражданска въздухоплавателна администрация", ДП "Ръководство въздушно движение", Областна управа - Варна и Дирекцията за национален строителен контрол.
Успешното изпълнение на проекта е от изключителна важност, както за бъдещето на летището, така и за развитието на бизнеса и туристическата индустрия на град Варна и Североизточния регион.