В навечерието на 24 май Митница - Варна предаде на Регионален исторически музей - Варна
709 антични и средновековни монети. Монетите са задържани от митническите служители и са отнети в полза на държавата с прокурорско постановление. Със заповед на министъра на финансите
Владислав Горанов те се предоставят на Регионален исторически музей - Варна (РИМ – Варна).
Това е най-голямото количество монети, постъпвало досега в музея от Митница - Варна, съобщи директорът на РИМ - Варна Игор Лазаренко на съвместна пресконференция на 23 май 2018 г. с началника на Митница - Варна Светлан Савов.
По време на пресконференцията бяха показани пред медиите монетите, които стават част от фонда на музея в навечерието на Деня на българската просвета и култура. Две (сребърна и медна) са от емисиите на българския цар Иван Александър. Част от монетите са от ХХ век и са на Княжество България и на Трето царство България, уточни гл.ас.д-р Игор Лазаренко.
Най-ранните от бронзовите и сребърни монети датират от ІV в. пр. н. е., а най-късните – от ХХ в. Сред тях има монети на македонски царе, елински и римски градове в Тракия и Долна Мизия, както и на почти всички римски императори от ІV в. и на византийски императори от началото на VІ до края на ХІІІ в.
С постъпването им в РИМ Варна, нумизматичният фонд на музея ще обогати тематичните си колекции, добави директорът на музея Лазаренко. Той благодари на митническите служители от Варна за високия професионализъм и спасените ценни монети, които ще бъдат достъпни за специалистите и обществеността.
Монетите са задържани от митническите служители на Митнически пункт Летище Варна в багажа на чуждестранен гражданин, опитал да ги изнесе нелегално от страната, уточни началникът на Митница - Варна Светлан Савов в отговор на журналистическите въпроси.
"Опазването на културно-историческите ценности от незаконен трафик е наша обща кауза", коментира той, подчертавайки доброто сътрудничество между митническите служители и музейните експерти във Варна.
По данни на Световната митническа организация нелегалният бизнес с културно-исторически ценности се нарежда на второ място по печалби след разпространението и търговията на наркотици, изпреварвайки дори незаконната търговия с оръжия и със стоки, нарушаващи права върху интелектуална собственост, добави Светлан Савов.