Методологията за това е с вече утвърдено know-how. Тя е разработена от Асоциация за култура, етнология и антропология "Медиатор", създадена през 2013 г. от студенти по етнология в Пловдивския университет "Пайсий Хилендарски.
Участниците в интерактивната работилница ще получат умения за сетивното представяне на културното наследство на Варна, както и ще се докоснат до света на незрящите и техните затруднения. Младежите ще дискутират начините на достъп до градското културно наследство.
За целта те ще се включат в четири вида интерпретативни лаборатории: тактилна, която предполага допир на настилки, фасади, природни обекти и др.; аудио-визуална, при която културното наследство на Варна ще бъде пресъздавано посредстовом снимки, видео, рисунки, графити; обонятелна и вербална, при която ще се учат да разказват истории.
Работилница ще бъде между 28 септември и 3 октомври. Тя ще приключи с интерактивна изложба, която ще бъде представена на 3 октомври.
"Усети града" е специален метод, който насочва вниманието към различни интерпретации на градското пространство и неговото културно наследство. Той е част от организираните маршрути "Усети града" в страната, които са създадени след продължително антроположко и етноложко изследване.
Асоциация "Медиатор" използват и прилагат своята сетивна методология вече четвърта година и имат реализирани интерактивни обучения и маршрути в Пловдив, Стара Загора и с. Аспарухово, област Варна.
Желаещите младежи могат да заявят участието си до 18 септември на https://goo.gl/forms/z63XEqUKDQ29QsUa2.