Чрез средствата на изкуството се формират младежки политики и нагласи за активна доброволческа дейност на млади творци. Прилагане на арт подход е интересен начин за изява на талантливи младежи и въздействие на техните творби върху аудиторията за създаване на активно отношение към еко проблемите - предотвратяване на природни бедствия от измененията на климата, защита на биоразнообразието, борба със замърсяването на Черно море и плажната ивица с химикали и отпадъци и др.
Организираните срещи и дискусии, творческата работа в ателиетата "Живопис", "Музика" и "Фотография", "Творческо писане "допринасят за създаване на социално отговорно поведение на младите творци. Младежките организации Сдружение "Наш свят", Асоциация "Маре нострум", "Karadag Herkes Icın Yasam Dernegi", създават алтернативен образователен модел по метода "учене чрез правене" в арт сферата на морска тематика за неформално обучение по еко проблеми.
Постигането на сътрудничество между младежи и младежки организации от Черноморския басейн чрез осъществяване на Европейска програма "Еразмус плюс "насърчава взаимно разбирателство между тях за опазване на околната среда, основано на толерантност, солидарност и екипна отговорност. Чрез реализиране на проекта се формират отношение и уважение към морето, природата, бита, културните традиции в морските държави като се използва силата на изкуството за въздействие върху чувствата и мисленето на младите хора. Обръща се внимание на обществото към проблемите на замърсяването на морското крайбрежие и изчезването на различни видове морски обитатели от Черно море.
В годината, в която Варна е Европейска младежка столица 2017, настоящият проект допринася за изграждане на активна гражданска позиция на младежите от трите програмни страни, в които има аналогични проблеми, а творческите продукти създадени от участниците за обогатяване на културното социално ангажирано съзнание на младите хора в града.