Форумът, финансиран от Общината по програма "Варна - Европейска младежка столица", е продължение на студентските дебати за реализацията на кадрите в туризма.
Здравко Ламбов тази година завършва Колежа по туризъм. Според него, освен на финансовата страна, работодателите трябва да обърнат внимание и на персоналното отношение към всеки служител.
"Усещането за това, че си принадлежност към една обща идея, нали говорим, примерно за фирмена политика, идеали, които спазва дадена фирма или корпорация. Смятам, че малко по малко нещата ще стават все по-добре.", коментира Здравко Ламбов пред БНТ.
Сезонният характер на работата е една от предпоставките младите хора да поглеждат с недоверие на кариерното си развитие в туризма, смятат представители на бранша.
Катя Атанасова - мениджър на фирма за анимация в туризма споделя:"Малко или много е нужна и държавна политика с оглед на това, аз идвам от едно малко по-друго поколение и през зимата кадрите в туризма се ангажираха с различни дейности. Уви. Това в момента не е така."
Недостигът на работна ръка в сектора ще се усети още повече и след близо 15% намаляване на бройките за прием по специалността "Туризъм" в цялата страна.
Ето какво мисли доц. д-р Генка Рафайлова - директор на Колеж по туризъм - Варна: "Основанието, че се търсят само изпълнителни кадри, не може да бъде използвано да се намали този капацитет, тъй като трябва да се разгледа съотношението между брой хотели, туристически агенции и малък туристически бизнес, който съществува в България, и броя на хората, които са необходими да работят."
Въпреки проблемите, очакванията и на бизнеса, и на студентите, които предстои да работят в туристическия сектор, са за един добър сезон. Предварителните записвания показват ръст на туристите от Германия, Полша и Унгария.