Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Бизнес
Криминални
Институции
Други
Читателски
Много полезно: Такова практическо обучение не бе провеждано във Варна
Автор: Екип Varna24.bg 11:51 / 30.01.2018Коментари (0)2570
©
Практическо обучение по PNF (Проприоцевтивно невромускулно улеснение - ПНУ) при проблеми в походката преминаха специалисти от Дома за медико-социални грижи за деца - Варна. Семинарът бе воден от Марсел Гжебелуш, председател на Международната PNF асоциация. Той се състоя от 26 до 28 януари включително като негов организатор бе PNF терапевтът Стоян Стоянов, а домакин - Домът за медико-социални грижи за деца. От страна на лечебното заведение участие взеха д-р Стелла Цонева, специалист физикална рехабилитация, кинезитерапевтите Вержиния Маркарян, Свилен Стоянов, Ася Христова и Антоанета Димитрова, рехабилитаторите Донка Барусова, Марина Маринова, Валентина Цанева, Биляна Неделчева, Дарина Станева, както и ерготерапевтът Венцислав Николов. До момента подобен практически семинар не бе провеждан във Варна.

"Обучението дава насоки за по-бързото и правилно диагностициране на отклоненията в походката, както и система от техники за тяхното коригиране", обясни Стоян Стоянов. Той разказа, че PNF концепцията датира от годините на Втората световна война, когато е бил един от пиковете на епидемията от полиомиелит. Тогава терапевти са насочили усилията си, за да помагат на пациентите си да са независими от чужди грижи.

"PNF концепцията е подходяща и за деца с детска церебрална парализа, тъй като те също имат проблем със завъртането в хоризонтално положение, ставане до вертикално положение, изправяне и ходене", обясни Марсел Гжебелуш. Той уточни, че както пациентите с неврологични, така и тези с ортопедични заболявания, имат проблеми с моторния контрол. "Основната цел на PNF концепцията е да стимулира достъпа до мускулната функция, нервно-мускулната координация, да се постави пациентът в ситуации, които той може да използва много често в ежедневието си. "Работим на ниво прогресивно-мускулна група, тренираме пациентите в ежедневни дейности като ставане, ходене по равна повърхност или изкачване и слизане по стълби. И при ортопедичните, и при неврологичните проблеми използваме едни и същи стимули. Концентрираме се пациентът да успее да използва своя потенциал по-добре. С подобен вид третиране може да се получи доста добро функционално ниво", коментира Марсел Гжебелуш. Той добави още, че PNF концепцията е много разпространена в Германия и е част от обучението на физиотерапевта.









Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Мобилните оператори вдигат месечните абонаменти
Грипна епидемия обхвана страната
Никулден 2024 година
Катастрофи в България
Поскъпване на хранителните продукти
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре (501) 15%
Добре, но можеше и по-добре (457) 14%
Не се справи (641) 19%
Пълна трагедия (1772) 53%

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: