© | | Модерните технологии започват да навлизат и в кравефермите във Варненска област. Вече имало стопанства, които осигурили или възнамерявали да закупят специални ергономични матраци за животните, за да ги предпазват от травми и да дават повече мляко. За чужбина това не е новост и фермерите използват различни аксесоари за хуманното отглеждане на животните. Те дори показаха опита си на селскостопанското изложение "Агра", което се проведе преди десетина дни в Пловдив. Оказа се, че и варненските стопани мислят за удобството на кравите и са се заинтересували от модерните постелки за сън. Матраците за крави са направени от специална гумена материя, която осигурява на животните комфорт и ги предпазва от травми, защото са ергономични. Те подобряват и хигиената в боксовете. Изделието е произведено от немска фирма, която го представи на българския пазар по време на изложението в Пловдив. Важно е да се отбележи, че матраците са оборудвани със специален подлакътник, така че кравата, когато легне, може дори да си опъва краката за по-голямо удобство. "Постелките за крави са въпрос, които трябва да бъде добре проучен. Теоретично съм запознат, цените им обаче са малко високи. Това са тип пластмасови или гумени постелки, които се поставят на готов плот. По този начин се предпазват копитата на кравите, тъй като при нараняването им те дават по-малко мляко. Доколкото знам, вече има ферми, които разполагат с такива легла", каза шефът на отдел "Здравеопазване на животните" към Агенцията за безопасност на храните д-р Марин Маринов. Той добави, че не е чувал за нищо по-добро от постелките за хуманно отглеждане на животните.
При справка със земеделското министерство се оказа, че в областта има 44 ферми за производство на краве мляко от първа група, които трябва са покриват критериите за сграден фонд, оборудване и качествени показатели на млякото. Най-много животни според регистъра има в кравефермата в село Куманово, община Аксаково. Там се отглеждат 351 крави. Следвани от с. Бозвелийско, Провадийско - 250, и с. Житница в същата община, разполагащи с 225 животни. Голяма е фермата и на Апостол Апостолов от село Здравец, община Аврен. Стопанинът отглежда 90 животни. Фермерът е забранил на работниците да викат на кравите, да им говорят на висок глас или пък да ги бият. По този начин те се травмирали и давали по-малко мляко. "Не съм мислил за матраци, защото те са подходящи за крави, които се отглеждат в обор. Това обикновено се случва в много големите стопанства. Нашите крави ходят на паша, не са затворени и не им трябват ергономични постелки, направили сме им тухлени", каза Апостолов. Една от големите ферми в Бозвелийско, в която се отглеждат 250 животни, също не разполага с модерните матраци, установи проверка.
Интересен факт е, че по време на агроизложението в Пловдив се заговори дори и за педикюр на кравите. Ноктите им щели да бъдат идеални, ако настилката, върху която стъпват, била произведена от специален твърд материал - корунд.
Обикновено настилката се полагала в обора по пътеките. Така кравите също като кокошките щели да бъдат щастливи с удобни легла и козметика. Според специалисти една крава трябва да лежи от 12 до 14 часа на ден, за да е по-голям добивът на мляко. По тази причина била важна и постелката.
Източник: в. Черно море |