© Varna24.bg | | Насред зима, Варна може да остане без денонощни аптеки. Причината е, че общинска наредба изисква, фармацевтите да плащат такса за удължено работно време, подобно на денонощните магазини и дискотеките. Наскоро служители на Общинска полиция поискали от собствениците да представят разрешително за нощна работа, съгласно наредба за търговската дейност. Съставили им констативни протоколи. Изискали дори съгласие от съседите за функционирането на аптеките"Тъй като аптеките са здравни заведения, работят с много ниски надценки, при нас надценките са от 4 до 15 процента, не може общината да ни третира заедно с нощните клубове, които имат над 100 и 200 процента надценка", коментира Валя Стоянова, собственик на аптека.
Как е в останалите градове? Тъй като поддържането на 24-часови аптеки е нерентабилно, цяла югозападна България разчита на една единствена денонощна аптека. Има и градове, в които общините дори отпускат средства, за да не оставят жителите без лекарства през нощта, казва председателят на Районната фармацевтична колегия Рада Пехливанова.
Общинският съвет във Варна няма право да изисква това нещо от аптеките и няма право да осъществява контрол. Имат право да осъществяват контрол РИОКОЗ и Изпълнителната агенция по лекарствата, каза Пехливанова.
Според писмо на Българския фармацевтичен съюз до институциите, общинските съветници са иззели функциите на здравния министър. От Комисията по търговия към Варненския общински съвет отказаха да обяснят пред нашата камера защо третират аптеките като дискотеки или магазини. Прехвърлиха топката към юристите на общината, които трябва да кажат аптеките търговски обекти ли са или не.
Ако аптеките не отпаднат от въпросната наредба, Варна ще остане без денонощна аптека. Становище се очаква и от министерствата на здравеопазването и на регионалното развитие.
Източник: bTV |