Шефът на Института по океанология, чиято собственост е корабът - д-р Атанас Палазов, отказа коментар и обясни, че днес ще бъде свикана пресконференция, на която ще бъде дадена подробна информация. Стана ясно, че корабът все още не се е завърнал в базата на института. Неприятната вест първо съобщи електронното издание на „Морски вестник".
Няма данни за пострадали, но част от екипажа е изключително уплашен. По непотвърдена информация част от техниката е била под наем. Става въпрос за изключително рядко събитие. За кратко е блокирала цялата електрическа система на кораба. Тежки са пораженията върху част от неговата електроника - както от навигационната, така и от научноизследователската апаратура. Специалистите от Института по океанология към БАН са взели спешни мерки за връщането на кораба в строя, тъй като изпълняват задачи, договорирани с чуждестранни партньори.
Случаят с „Академик" не трябва да бъде забравен, тъй като може да се случи на всеки кораб, на всяка яхта, предупреждават специалисти. Като вероятно причина да бъде привлечена мълния се посочва наличието на множество антени.
Преди дни корабът навърши 25 години под флага на Българската академия на науките.
Корабът е уникален в Черно море. Никоя друга държава от региона не може да се похвали с подобен плавателен съд. Плавателният съд е произведен през 1979 г. в Киев, а през 1984-та е купен от България, като веднага е нает от турска фирма за изследвания в Индийския океан. През 1986 г. "Академик" става собственост на Института по океанология срещу 1 320 000 щатски долара. 2 години по-късно е преоборудван изцяло за научни изследвания, като за целта държавата е отпуснала 3 млн. долара и 12 млн. лева.
Източник: в. "Народно дело"