За това от НАП призовават всички български фирми, извършващи вътреобщностни доставки до Румъния да се уверят във валидността на ДДС-номерата на своите контрагенти, преди да извършват доставки на стоки или услуги от и към северната ни съседка. Ако идентификационния номер по ДДС на румънския контрагент се окаже невалиден, то българският търговец може да напомни на своя клиент да се свърже с румънската Национална агенция на данъчната администрация, за да се регистрира по ДДС за търговия в Общността. Румънската фирма ще може да продължи да извършва сделки в ЕС, ако отново се регистрира по ДДС. За дата на нейната регистрация се счита датата, на която на собственика е връчено решението за регистрация по ДДС. От тази дата ДДС номерът на фирмата става отново валиден и във VIES.
Само включените в Специалния регистър на търговците в рамките на ЕС и имащи валидна ДДС регистрация във VIES имат право да извършват вътреобщностни сделки.
Ако румънската фирма няма валидна ДДС-регистрация българският търговец ще е задължен да начисли стандартната ставка на ДДС от 20% при извършване на вътреобщностната доставка на стоки или доставка на услуги с място на изпълнение територията на Румъния.