Заради очакваните нарушения данъчните вече са сформирали спецекипи, които ще започнат масирани проверки на всички обменни бюра по морските курорти, както и на ключови места като гари и хотели в големите градове, научи "Монитор" от източници в НАП. Ако бъдат спипани нарушители на новата наредба, те ще бъдат
наказвани с глоба и отнемане на лиценза
Преди близо месец приходната агенция, съвместно с ГДБОП и други общински контролни органи извърши масови проверки на чейнджбюрата в Слънчев бряг и други курорти по Южното Черноморие. Тогава данъчните са набелязали основните играчи на пазара, които правят далавери с обмяната на валута. Справки на служителите на НАП показват, че това са близо 20 фирми, които държат обекти по морските и зимните курорти у нас. Тези сарафски бюра използват подвеждащи и скрити табели с курсовете, при които се обменя валута.
Клиентите често оставали изненадани и от големите разлики между курсовете, при които обменните бюра търгуват, и обявения за деня фиксинг на БНБ.
Досега бюрата можеха да обменят чужда валута на курс с до 20 на сто отклонение от фиксинга на БНБ. От НАП твърдят, че тези промени ще елиминират почти изцяло възможностите за заблуждаващи реклами и подвеждане на клиентите, докато от чейнджбюрата са категорични, че промяната ще доведе до фалит много от тях, особено в зимните и летните курорти.
Според информацията на данъчните най-много злоупотреби и подвеждащи похвати използват бюрата по Черноморието. Именно оттам имало и най-много сигнали. От бизнеса обаче отричат.
"Има случаи, при които отклонението е 19% или 19,5%", казаха от приходната агенция. Това е на ръба на определения доскоро законов лимит.
От НАП смятат, че намаляването на маража ще удари единствено бюрата, които умишлено подвеждат клиентите си. "Тези, коректните, за които говорим, там маржът е под 10-те стотинки, които сега се въвеждат. Маржът е 2-3 стотинки и едва ли те биха го почувствали като заплаха", смята данъчен експерт.
Обменният курс може да се отклонява до 5% от курса за съответната валута за деня на БНБ.
Можем да обменяме валута от специални автомати.
Котировките на информационните табла в бюрата се изписват с три цифри след десетичната запетая, а не с две.
Минималният шрифт, с който ще се изписват котировките, пада от 5 на 3 см.
Регистрацията на чейнджбюра ще става по-лесно. Броят на исканите документи се намалява със седем.
От 2000 лв. до 6000 лв. е глобата за обменните бюра, които нарушават изискванията в наредбата за дейността им. Това става ясно от Валутния закон. В такива граници ще бъдат глобявани и собствениците на чейнджбюра, които от понеделник не са изпълнили най-новото изискване в наредбата.
Така преди ден стана ясно, че край Варна сарафи печелят по 58 стотинки от обмяната на едно евро. Читатели алармираха, че обменно бюро в един от най-популярните ни морски курорти купува еврото по 1,60 лв. и го продава по 2,18 лв.
Източник: в. "Монитор"