Въпросите за предизборната и изборната стратегия и политика на Националното движение за възход и стабилност бяха преобладаващите в двучасовия словесен двубой. Дали ще се коалира НДСВ с ДПС вълнуваше най-често варненци. "Спекулации!", беше краткият отговор на Владимир КАролев. По думите на министър Николай Василев, с наближаването на изборния ден "в пространството ще се увеличи интензитета на слуховете, какъвто е този за коалирането ни с партията на Доган". Той категорично отрече да са се водили преговори, с която и да е партия на тема "Обща листа". Даниела Русева припомни, че тя е представител на Шумен, град от т.нар. "смесени райони" на страната. "Дори и при нас- в Шумен, нито сега, нито преди се е говорило за коалиране с ДПС", каза още РУсева.
Със смъртоносна хватка, сравни варненецът Вълчо Друмев, коалирането на НДСВ с БСП и ДПС. Той попита защо все още жълтата партия не е излязла от тройната коалиция и по този начин не е предизвикала предсрочни избори. "А откъде ще мине тогава пътят на "кораба" България към Европа, след като "влекача" на ДПС "дърпа" към Босфора, а този на БСП към Москва река?", контрира Минчо Спасов. По думите му, единственият възможен път към ЕС е по Дунав, а този "транспортно-политически" вектор е каузата на НДСВ вече 8 години. Според Владимир Каролев, в световна икономическа ситуация, като днешната, и 2 месеца преди изборите, е безотговорно да се правят подобни радикални крачки. Задачите, които си е поставила НДСВ да изпълни в малкото време, което остава до изтичането на мандата, са твърде сериозни. В противен случай биха се поставили под въпрос и вече осъществени задачи. Това е мнението на министър Николай Василев. Не може да се рискува постигнатото от НДСВ-депутатите и министрите през последните 4 години, като въвеждането на плоския данък, разумното и рационално редуциране на администрацията и постигнатите нови срокове и проценти на "майчинските" плащания.
Въвеждането на задължително гласуване в България ще бъде задача номер 1 за НДСВ. Тъй като това, очевидно, няма да стане в рамките на 40 НС, ние ще работим за промяна на Конституцията и в тази посока, и в 41, и 42 Парламент, подчерта председателят на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред в НС Минчо Спасов. Президентът не предлага засилване на мажоритарния елемент в избирателната ни система, а само пласира прикрит пропорционален компромис, подчерта още той. Тъй като класическата мажоритарна система не е удачна за страни с еднокамарен Парламент /каквато е Българпия/, е добре да се приеме смесения вариант на гласуване от последните Евроизбори. Разликата трябва да бъде обаче само в по-ниския процент на пропорционалната квота- около 5 на сто за предпочетен кандидат, смятат политиците от НДСВ.
Източник: dnesplus.com