Принципите, използвани за подрязване на дърветата на "Севастопол", са в разрез с всички възприети методи в ландшафтната дейност. Това заяви един от най-изтъкнатите специалисти в България проф. Кръстан Каракашев. Той взе участие в научна конференция на тема "Епохата на Цар Фердинанд I", провела се в Евксиноград. Нещо повече, той е категоричен, че градинката е унищожена. Нови клони, както е орязано не се знае как ще поникнат. Той изрази съмнения, че новите издънки ще поникнат хаотично, по цялото стъбло. По този начин ще се загуби естетическата стойност на парка.
В никакъв случай корони като предишните не могат да се формират, поне в близките 50 години. Така той контрира твърденията на шефа на "Ерика" Виолин Калчев и експертите от общината, че дърветата в малкия парк бързо ще придобият приемлив вид.
Никъде по света не съществува принцип на подмладяване, подобен на използвания в градинката. Подобно на много други варненци той заподозря, че там се замисля нещо, което е в разрез с интересите на града.
Той бе подкрепен и от колегата си проф. Йордан Кулелиев. "Вероятно най-приемливият начин, който може да се приложи към настоящия момент е да се изкоренят тези "кютюци" и на тяхно място да се засадят млади фиданки" заяви Кулелиев. Така ще се знае, че през 2008 г. градината е подновена изцяло по един умел план, посочи Каракашев.
Крайно време е да започне и подмладяването на Морската градина, добавиха още специалистите. Да се направи план за реновация, подобен на този за парка в Бургас, посъветва проф. Каракашев. Макар и да има наченки на подновяване на видовете в крайморския парк, е необходимо да се ускори дейността, допълни той.
Проф. Каракашев призова още обществеността да обърне внимание на новия общ устройствен план на Варна. Там няма заложено изграждане на нови зелени площи. По информацията, с която той разполага, дори са предвидени за унищожение и големи зелени територии.
Източник: в. "Позвънете новини"