Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Бизнес
Криминални
Институции
Други
Читателски
Началникът на РИО-Варна: Недостигът на кадри ще се усети съвсем скоро
Автор: Екип Varna24.bg 13:39 / 25.09.2014Коментари (0)841
© Varna24.bg
Бивши и настоящи ученици от
СОУ"Любен Каравелов":
виж още
Бивши и настоящи ученици от
МГ " Д-р П. Берон":
виж още
Бивши и настоящи ученици от
ПГМТ:
виж още
Намерете бивши съученици, състуденти, колеги и стари приятели! Регистрирайте се или влезте в профила си.
Един от големите проблеми в системата на образованието е липсата на млади учители. Недостигът на кадри ще се усети съвсем скоро, прогнозира в интервю пред Дарик Венцеслава Генова, началник на регионалния инспекторат по образованието във Варна.

"Малко са учителите на възраст 30 - 31 години. Повечето са между 55 и 60. След няколко години има опасност да останем без млади кадри, които да попълват местата на преподавателите пред пенсиониране", каза Генова.

По нейни думи "млад, красив и умен" е "проклятие" в контекста на учителската професия. Повод за мнението й беше случаят с младата учителка Силвия Зубева, чиято снимка обиколи медиите и социалните мрежи в първия учебен ден.

За конфликта между Математическа гимназия и ОУ "Захари Стоянов"

След назначаването на нов директор на основното училище конфликт с гимназията вече няма, увери шефът на образователния инспекторат.

"И тази година преди 15 септември се занимавахме със случая. Бившата вече директорка Колева отново не съобрази приема и вместо две или три паралелки, сформира пет за първи клас. Тя използва вратичка в закона като обжалва моя заповед за връщане на решение на педагогическия съвет. Не беше спазено и решение на Висшия административен съд за ползване на базата в съотношение 60 към 40 в полза на Математическата гимназия", посочи Генова. Според нея неправилно е определен и районът за прием, тъй като "Приморски" е трети по големина в страната.

"В него има 20 други училища, където родителите могат да запишат децата си, в противен случай има опасност да се наложи изнесено обучение в съседни сгради. След уволнението на старата директорка новият директор влезе в нормален диалог с ръководството на Математическата. Постигнати са компромиси и всички паралелки ще учат в основната сграда", заяви тя.

За "Автото"

След оптимизацията на Механотехникума и Автото сградата ще стане една от най-модерните във Варна, тъй като предстои ремонт за 225 000 лева по проект на Министерството на образованието. Още 100 000 са предвидени за оборудване. В момента там не се провежда учебен процес, но той ще започне веднага щом се подпишат всички актове за готовност.

Учебната година е започнала нормално в "Аспарухово", увери Генова. Остава да се ремонтират работилниците на Морската гимназия, които са пострадали най-много от потопа през юни.

За момента във Варна няма деца на бежанци, които да имат желание да учат в наши училища.

"Имахме две деца на 10 и 11 години, които бягаха от Сирия със семейството си. Имало пожар в дома им и им изгорели документите. След срещата ни така и не дойдоха повече. Вероятно са заминали за друг град", обясни Генова.

Във връзка с казуса в село Калище, където родители на българчета отказаха да приемат в паралелките деца на бежанци, тя коментира, че учениците трябва да се обгрижват независимо от народността им. За момента в морската столица няма напрежение, свързано с отказ на семейства да приемат деца на роми например в учебните паралелки.

"Дори имаме обратния случай - ромски родители да искат децата им да учат сред българчета. Инспекторатът работи именно в тази посока - да няма сегрегация. Такъв беше проблемът при оптимизацията в Автото. Там един от мотивите за протест беше, че се обучават роми и заради това изискванията са по-ниски. Същият проблем го имаме сега и в Професионалната гимназия в Девня. Защо на роми и социално слаби трябва да се предлага по-некачествено образование", попита Генова.

Тя даде пример със СОУ "Любен Каравелов" в "Аспарухово", където учениците са 60 процента роми и 40 на сто българи, и Първо основно училище във "Владиславово", където повечето са от цигански произход. Там обаче ръководството е въвело критерий не етническа принадлежност, а успеваемост от външно оценяване. Децата с по-висок резултат се отделят в паралелка, за да им се даде възможност да напредват.

Амбицията на Регионалния инспекторат

От следващата година училищата във Варна да се развиват според собствените си визии, като за целта е необходимо всяко да бъде в своя сграда. Генова смята, че строителство на нови школа в града не се налага, тъй като сградният фонд е достатъчен. Основна слабост е обаче, че учениците са разпределени неравномерно.









Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Коледно-новогодишни празници 2023/2024
Катастрофи в България
Зима 2024/2025 г.
Война в Сирия
Природни стихии
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: