© | С участието на над 100 изтъкнати лектори от България и Русия и студенти от 5 държави, които тази есен ще започнат преподавателската си кариера в средните и висши училища, днес във Варненския свободен университет "Черноризец Храбър" се откри Международната лятна квалификационна школа за обучение на руски език като чужд. Форумът се провежда за четвърта поредна година съвместно с Фонд "Руский мир".Това, което го отличава от досегашните издания, е преходът от теория към практика, както и присъствието на 55 студенти по "Руска филология" и "Приложна лингвистика с руски език" от университети в Сърбия, Унгария, Германия, Латвия и България. През септември те ще влязат за първи път в час, за да станат част от голямото общество на "Руский мир" като повишат интереса към изучаването на руския език и литература, подчерта проф. д.и.н. Анна Недялкова - Ректор на ВСУ "Черноризец Храбър", при откриване на международната лятна квалификационна школа. Според нея, за да се реализират успешно, те трябва да владеят иновативните методи и подходи в преподаването на чужди езици.
Общо в света съществуват 57 руски центъра, чиято основна цел е да повишават интереса към езика, който се говори от над 300 млн. души. Създаден в началото на 2009 г., Руският център във ВСУ "Черноризец Храбър" е първият център на Балканите, който работи за популяризирането на славянския език, история и култура.
Форматът на лятната квалификационна школа е уникален, защото събира на едно място начинаещи преподаватели с изтъкнати педагози, подчерта доц. д-р Галина Шамонина, директор на Руския център в ВСУ "Черноризец Храбър". Затова и дискусиите ни са посветени на съвременните педагогически технологии с особен акцент върху тяхното приложение и ефективност, добави тя.
Програмата на Международната лятна квалификационна школа, която се провежда от 6 до 10 август във Варна, включва кръгли маси, методически семинари, публични лекции и майсторски класове на известни учени и специалисти в областта на руския език и методиката на преподаването му. Лекторите са преподаватели от Института за руски език и култура на Санкт-Петербургския държавен университет, както и български специалисти.
Форумът, както всяка година, се организира с подкрепата на Община Варна, Генералното консулство на Русия, Руския културно-информационен център, Санкт-Петербургския държавен университет и Националното издателство за образование и наука "Аз Буки" на Министерството на образованието, младежта и науката. |